Mit jelent a visszaváltási rendszer (DRS)?
A visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék (Deposit and Return System - DRS) forgalmazásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet előírja a globális kereskedelmi áruazonosítószám, vagyis a GTIN szám használatát.
A GS1 Magyarország jelen tájékoztató oldallal segíti az érintetteket a GS1 szabványok helyes használata mellett, a jogszabálynak történő megfelelésben.
A Kormányrendelet elérhető ide kattintva
DRS-rendelet jövedéki vonatkozásai
DRS rendelet módosítása az újrahasználható italcsomagolások visszaváltási díjáról
MOHU - Visszaváltási rendszer - Első forgalomba hozók (gyártók)
A visszaváltási díj számlán történő feltüntetéséhez központilag kiadott GTIN számok
Tekintettel arra, hogy a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt. nem rendelkezik hatáskörrel a jogszabályok szövegének értelmezésére, oldalunkon az említett DRS érintettségtől függetlenül, kizárólag a GS1 szabvány használatáról tájékoztatjuk partnereinket.
Elérhető a DRS webinarunk videófelvétele
2023. októberében webinart tartottunk "GTIN számkiadás a DRS rendelethez kapcsolódóan" címmel, hogy ezzel is segítsünk a visszaváltási díjról (DRS) szóló kormányrendelet érintettjeinek.
A GTIN szám kiosztása előtt ellenőrizze GS1 jogosultságait és számkapacitását!
Érdemes megvizsgálni:
- Körülbelül hányféle italterméket, termékváltozatot (SKU) kínál jelenleg a magyar piacon? Számolja össze ezeket.
- Ez a szám tartalmazza az összes csomagolási konfigurációt, pl., gyűjtő csomagolást, promóciós csomagolást, multipack-ot? Adja hozzá ezeket is.
- Megközelítőleg hány italterméket regisztrál a visszaváltási rendszerbe? Számolja hozzá ezt az összeget is. Itt is vegye figyelembe a magasabb szintű csomagolási konfigurációk számát. Jegyezze fel ezt a teljes összeget. Bővebb információt ezen az oldalon talál.
- Ismeri a vonalkódoláshoz használt jelenlegi számtartományának, vagyis a GS1 cégprefixének méretét? Ellenőrizze a GS1 Igazoláson.
- Tudja, hogy a jelenlegi GS1 Cégprefixe megfelelő kapacitással rendelkezik-e ahhoz, hogy kielégítse a közeljövőbeni GTIN szám igényét új vonalkódok képzéséhez? Amennyiben a Vonalkódmenedzser szoftvert használja a GS1 azonosítók kiadásához, könnyedén ellenőrizheti ezt a szoftver megnyitását követően a nyitóképernyőn.
- Amennyiben a GS1 Cégprefixének kevés a felhasználható számkapacitása, regisztráljon egy újabb GS1 Cégprefixet. Vegye fel a kapcsolatot ügyfélszolgálatunkkal.
Olvassa el kiadványainkat!
GTIN számkiadás szabályai a DRS rendelethez kapcsolódóan
Kiadványunk bemutatja az italtermékek kapcsán felmerülő GTIN számkiadási szabályok helyes alkalmazását konkrét gyakorlati példákkal illusztrálva azokat.
Az EAN-13 vonalkód
Vonalkód készítése 10 lépésben
A GS1 szabványok napjaink legfontosabb alkalmazási területe a vonalkódos azonosítás több mint 100 országban, a világ minden részén. Ez a tájékoztató az új vonalkód alkalmazók számára nyújt alapvető információkat a vonalkód alkalmazás elindításához.
GS1 vonalkód füzet
Vegye igénybe Vonalkódmenedzser szolgáltatásunkat a GTIN számok helyes és gyors képzéséhez!
- Győződjön meg arról, hogy minden GS1 cégprefixéből ezidáig generált azonosítószám bekerüljön a Vonalkódmenedzser (VM) adatbázisába. Idetartozik minden magasabb csomagolási szint is! Az adatbetöltéshez kérheti munkatársaink segítségét.
- Térképezze fel a rendelkezésre álló számtartománya (GS1 Cégprefix) szabad kapacitását.
- Válogassa le azokat a termékeket (és ezek összes csomagolási szintjét), amelyeket továbbra is forgalmazni kíván, azaz a DRS rendelet hatálya alá esnek és így azokat újra kell azonosítani.
- Adja meg ezen termékek összes kötelező adatát, valamint adja meg a jelenleg használt GTIN számot.
- Magasabb csomagolási szintű termékek (zsugor, karton stb.) esetén adja meg az abban található termékek mennyiségét, valamint azok jelenleg alkalmazott GTIN számát.
- A termékek tömeges újraazonosításában kérheti munkatársaink segítségét is, írjon nekünk a szakerto@gs1hu.org e-mail címen.
- Listázza az összes termékét, melyet forgalmaz, valamint igyekezzen azokat az azonosítószámokat is összegyűjteni, melyeket már megszüntetett termékeire használt fel.
- Idetartozik minden magasabb csomagolási szint is!
- Térképezze fel a rendelkezésre álló számtartomány (GS1 Cégprefix) szabad kapacitását.
- Válogassa le azokat a termékeket (és ezek összes csomagolási szintjét), amelyeket továbbra is forgalmazni kíván, azaz a DRS rendelet hatálya alá esnek és így azokat újra kell azonosítani.
- Adja meg ezen termékek összes kötelező adatát, valamint adja meg a jelenleg használt GTIN számot.
- Magasabb csomagolási szintű termékek (zsugor, karton stb.) esetén adja meg az abban található termékek mennyiségét, valamint azok jelenleg alkalmazott GTIN számát.
- A termékek tömeges újraazonosításában kérheti munkatársaink segítségét is, írjon nekünk a szakerto@gs1hu.org e-mail címen.
GTIN szám | A DRS miatt itt a jelenleg használt GTIN számot kell feltüntetni. |
Márkanév | A termék elsődleges márkajelzése. |
Al-márka (ha van) | A márkanév mellett alkalmazott, bejegyzett védjegy, második szintű márka. |
Funkcionális név | Ez a termék általános, közérthető megnevezése, melyből egyértelműen beazonosítható annak funkciója, célja vagy a felhasználás (fogyasztás) módja, pl. szénsavas üdítőital; természetes ásványvíz; szeszesital; (alma)pálinka |
Változat megnevezése ha van (pl. íz, szín) | Pl. barack 38%; 12 éves 48% stb. |
Nettó mennyiség | Itt meg kell adni a termék csomagolás nélkül vett mennyiségét is olyan mértékegységgel, amely a fogyasztó számára is egyértelműen mutatja a vásárolt termék beltartalmát, pl. 1,5 liter, 330 milliliter stb. |
Csomagolási (hierarchia) szint | Pl. alaptermék, gyűjtőkarton, zsugor |
Fogyasztói kiszerelésű áru? | Azaz értékesíthető-e az adott csomagolási szint a fogyasztó (végfelhasználó) számára. |
Bruttó tömeg | A termék adott csomagolási szintjének teljes tömege. |
Befoglaló méretek
(szélesség, mélység, magasság) | A terméket teljes egészében befoglaló képzelt hasáb méretei. |
Tartalmazott termék GTIN | Magasabb csomagolási szintek (pl. karton) esetén az abban található termékek jelenleg használt azonosítószáma(i). |
Tartalmazott termék mennyisége | Magasabb csomagolási szintek (pl. karton) esetén az abban található termékek darabszáma(i). |