Bányai Attila
Értékesítési vezető
banyai.a@amsy-jelolestechnika.hu
+36 23 500 422
https://amsy-jelolestechnika.hu
A visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék (Deposit and Return System - DRS) forgalmazásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet előírja a globális kereskedelmi áruazonosítószám, vagyis a GTIN szám használatát.
2024. január 1-vel életbe lépett a visszaváltási díjas termékekre vonatkozó kormányrendelet, mely szerint minden italgyártónak, ideértve az első forgalomba hozót is, regisztrálnia kell a termékét a magyar visszaváltási rendszert (DRS) működtető MOHU szervezetnél, és a termék regisztrációs adatai között meg kell adnia a termék Globális kereskedelmi áru azonosító számát (GTIN), ami nem lehet egyező a 2024. január 1-je előtti számmal. Ezzel egyidejűleg új termékjelölési kötelezettsége is keletkezik a visszaváltást jelölő új logó elhelyezésére és az új GTIN szám vonalkódban történő feltüntetésére.
A Kormányrendelet elérhető ide kattintva
DRS-rendelet jövedéki vonatkozásai
MOHU - Visszaváltási rendszer - Első forgalomba hozók (gyártók)
A visszaváltási díj számlán történő feltüntetéséhez központilag kiadott GTIN számok
Konzultáció az eredeti gyártóval/márkatulajdonossal
Konzultálhat a termék eredeti gyártójával/márkatulajdonosával és egyezségre juthatnak abban, hogy az eredeti gyártó/márkatulajdonos saját jogon maga oszt ki új GTIN azonosítót a termékére, amit feltüntet egy új EAN vonalkódban, valamint elhelyezi a terméken a visszaváltási logót is. A termék eredeti gyártója/márkatulajdonosa által kiadott új GTIN számot, a MOHU-hoz belistázva mindegyik importőr használhatja.
Importőrként vállalja a termék azonosítását, regisztrációját és jelölését
Ha az eredeti külföldi gyártó/márkatulajdonos nem azonosítja a terméket, a jogszabály betartása miatt a termék azonosítása, regisztrációja és jelölése az első forgalomba hozó/importőr felelőssége. Ez esetben az importőr a GS1-től kapott saját számtartományából oszt ki egy saját GTIN számot a termékre és azt tünteti fel egy EAN vonalkódban, melyet a visszaváltást jelölő logóval együtt úgy helyez el a terméken, hogy kizárólag ez az azonosító látszódjon a terméken és a korábbi GTIN számot tartalmazó vonalkódot teljesen eltakarja. Az importőr a saját jogán kiadott GTIN számot belistázza a MOHU DRS regisztrációs rendszerébe.
Ha kiválasztotta az Önnek megfelelő Cégprefixet, következő lépésként csatlakozzon a GS1 Magyarországhoz és töltse ki az online regisztrációs űrlapot:
TOVÁBB AZ ONLINE REGISZTRÁCIÓS ŰRLAPRA
Az online regisztrációról itt olvashat további részleteket: https://gs1hu.org/csatlakozas-a-gs1-magyarorszaghoz
Kérjük, hogy a regisztrációs űrlap kitöltését követően kiküldött visszaigazoló e-mailben található linkre kattintva a regisztrációját feltétlenül erősítse meg.
Cégre szabottan támogatjuk folyamatait, segítünk a MOHU regisztrációban elvárt adatok összegyűjtésében, ellenőrzésében és a feltölthető CSV-fájl előállításában is.
Tovább a DRS-MOHU tanácsadás oldalára
Olyan címke-szolgáltató céget keres, amelynek szakemberei tisztában vannak a GS1 szabványok helyes alkalmazásával és megfelelő minőségű vonalkódot tartalmazó címkét gyártanak, ami kielégíti a GS1 szabványok elvárásait így a MOHU igényeit is?
Címketervezés, címke nyomtatás, címkefelrakás, gyártósori címkézés, vonalkód nyomtatás, címkenyomtató és címkefelrakó eszközök kapcsán forduljon bizalommal alábbi alábbi partnereinkhez:
Kiadványunk bemutatja az italtermékek kapcsán felmerülő GTIN számkiadási szabályok helyes alkalmazását konkrét gyakorlati példákkal illusztrálva azokat.
A GS1 szabványok napjaink legfontosabb alkalmazási területe a vonalkódos azonosítás több mint 100 országban, a világ minden részén. Ez a tájékoztató az új vonalkód alkalmazók számára nyújt alapvető információkat a vonalkód alkalmazás elindításához.