Gyakran Ismételt Kérdések - UDI
I. UDI
- Orvostechnikai eszközök azonosítása UDI azonosítóval.
- Orvostechnikai eszközök jelölése (automatikus leolvasásra alkalmas vonalkóddal vagy RFID-val), a címkén vagy közvetlenül a terméken.
- Orvostechnikai eszközök törzsadatait tartalmazó adatbázis.
Az Orvostechnikai Eszközök Nemzetközi Szabályozóinak Fóruma (IMDRF, International Medical Device Regulators Forum), a résztvevő hatóságokkal közösen egy olyan szabályozási keretrendszert dolgozott ki, amely helyi-, nemzeti- és globális szinten is alkalmazható. Az amerikai és az európai orvostechnikai eszköz-szabályozás az IMDRF útmutatóval összhangban került kihirdetésre.
II. UDI jogszabály
- UDI azonosítása;
- jelölése;
- az eszközök regisztrációja a GUDID adatbázisba.
Bővebb információ a US FDA weboldalán érhető el:
- rendelésre készült eszközök;
- klinikai vizsgálatra szánt eszközök.
- https://ec.europa.eu/health/md_sector/new_regulations_en
- MDR Rendelet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/hu/TXT/?uri=CELEX%3A32017R0745
- IVDR Rendelet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/hu/TXT/?uri=CELEX%3A32017R0746
- MDCG útmutatók: https://ec.europa.eu/health/md_sector/new_regulations/guidance_en
- UDI azonosítók (Basic UDI-DI, UDI-DI) kiosztása (dokumentációkban történő rögzítése);
- UDI azonosítók (Basic UDI-DI, UDI-DI) kiosztása (dokumentációkban történő rögzítése);UDI szám UDI adathordozóban történő feltüntetése az eszközön vagy annak csomagolásán;
- Eszköz regisztráció az EUDAMED adatbázisban (amíg nem elérhető, a felelős nemzeti hatóságnál);
- Nyomonkövetési nyilvántartás vezetése a beszerzett és értékesített eszközökről (UDI-val megvalósítható).
- GS1 AISBL;
- Health Industry Business Communications Council (HIBBC);
- ICCBBA;
- Informationsstelle für Arzneispezialitäten – IFA GmbH.
III. Hogyan lehet a gyakorlatban megfelelni a GS1 Szabványokkal az UDI követelményeknek
A GS1 szabvány alapján a Basic UDI-DI (Alapvető UDI-DI) azonosító képzéséhez a GMN (Global Model Number; Globális modellazonosító szám) alkalmazható.
Felépítését tekintve a GMN azonosítószám maximum 25 alfanumerikus karakterből állhat. Első néhány karaktere a GS1 Tagszervezettől igényelt 6-10 numerikus karakter hosszúságú GS1 Cégprefix, melynek hossza a gyártó által igényelt számtartomány hosszától függ. A GS1 Cégprefixet a Modell referencia követi, amely numerikus és alfanumerikus karaktereket is tartalmazhat, viszont ez a szám nem egyezik meg a gyártók által termékazonosításra alkalmazott referencia számmal (a GMN a termékcsoport azonosítására szolgál). A GMN részeként megjelenő Modell referencia hosszát és felépítését a gyártó határozza meg. A gyártóknak lehetőségük van „beszélő” azonosító számot képezni, amelybe beleépítik a termékcsoportok azonosítására szolgáló jelenleg alkalmazott referencia- vagy katalógus számokat, de választhatnak sorszámfolytonos Modell referencia számot is. A különböző termékcsoportok esetén lehetőség van eltérő hosszúságú GMN azonosítószámok képzésére is. A GMN számot egy 2 karakterből álló ellenőrző karakterpár követi, amelyet a GS1 Szabvány által meghatározott algoritmus alapján kell megalkotni.
A GMN és GTIN azonosítószámok képezhetők ugyanabból a GS1 Cégprefixből.
Segítség a GMN ellenőrző karakterpár kiszámításához: https://www.gs1.org/services/gmn-generator
- MDCG 2018-1 v3 útmutató: https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/md_sector/docs/md_mdcg_2018-1_guidance_udi-di_en.pdf
- MedTech Europe guidance for assigning Basic UDI-DI útmutató: https://www.medtecheurope.org/wp-content/uploads/2020/06/200602_MTE-Basic-UDI-DI-guidance-v1.1_final.pdf
A GS1 szabvány alapján az UDI-DI azonosító képzéséhez a GTIN (Globel Trade Item Number; Globális kereskedelmi áruazonosító szám) alkalmazható.
Felépítését tekintve a GTIN-13 fix 13 numerikus karakterből áll. Első néhány karaktere a GS1 Tagszervezettől igényelt 6-10 numerikus karakter hosszúságú GS1 Cégprefix, melynek hossza a gyártó által igényelt számtartomány hosszától függ. A GS1 Cégprefixet az Áru referencia követi, végül pedig egy ellenőrző karakter, amely az azt megelőző karakterekből számított szintén numerikus karakter, melyet a GS1 Szabvány által meghatározott algoritmus alapján kell megalkotni.
A GTIN-13 azonosítószám nem „beszédes” karaktersor. A teljes számtartomány kihasználása érdekében új GTIN-13 azonosító kiadásánál javasolt a GS1 Cégprefix után következő Áru referencia számot sorszámfolytonosan léptetni és az ellenőrző számot minden alkalommal újra kalkulálni.
A GMN és GTIN azonosító számok képezhetők ugyanabból a GS1 Cégprefixből.
Segítség a GTIN-13 ellenőrző karakterének kiszámításához: https://www.gs1.org/services/check-digit-calculator
- név vagy kereskedelmi név;
- eszközváltozat vagy -modell;
- egyszer használatos eszközként való címkézés;
- steril állapotban való csomagolás;
- használat előtti sterilizálás szükségessége;
- a csomagolásban lévő eszközök mennyisége;
- fontos figyelmeztetések vagy ellenjavallatok, pl. latexet vagy DEHP-t tartalmaz.
- Eredeti eszköz címke (gyártói) átcímkézése;
- Certifikációs jelölés változtatása, pl. CE;
- Csomagoláson/Felhasználási útmutatón feltüntetett nyelv változtatása esetén különböző globális piacokra.
- valamennyi csomagolási szint rendelkezik-e külön GTIN számmal;
- amennyiben van felhasználási egység szint, az rendelkezik-e külön GTIN számmal;
- a termékek különböző nyelvi változatai (címke, felhasználási útmutató) rendelkeznek-e külön GTIN számmal;
- a termékek méret változatai rendelkeznek-e külön GTIN számmal;
- stb.
A GS1 Adattartalom azonosítók (AI; Application Identifiers) teszik lehetővé az UDI (UDI-DI és UDI-PI) strukturált feltüntetését az UDI adathordozóban. Az UDI-DI-nak megfelelő GTIN eszközazonosítószám, továbbá az UDI-PI-nak megfelelő LOT szám, Lejárati idő, Sorozatszám, stb. egymás utáni feltüntetése szabványos elemfüzérek láncolásával valósítható meg, ahol minden elemfüzér egy Adattartalom azonosítóból és a hozzá tartozó adatmezőből épül fel.
A GS1 Szabvány megadja az egyes Adattartalom azonosítók formátumát (numerikus vagy alfanumerikus), továbbá azt, hogy melyek rögzített hosszússágúak, és melyek azok, amelyek az adott intervallumon belül a felhasználó döntése alapján tetszőleges hosszúságban alkalmazhatók. Az alkalmazott Adattartalom azonosítókat a szemmel olvasható, vonalkód alatti számsorban mindig zárójelben kell feltüntetni, amely elválasztja őket a mögöttük megjelenő adatsortól, azonban ezen zárójelek nem kerülnek belekódolásra a karaktersorba.
Orvostechnikai eszközök esetében a legfontosabb Adattartalom azonosítók a következők:
A táblázat első oszlopa magát a zárójeles Adattartalom azonosítót jelöli. A formátum esetében az „N” mindig a numerikus karaktereket, az „X” pedig az alfanumerikus karaktereket jelöli. Az „N” után következő szám a numerikus karakter fix hosszát határozza meg (pl.: N2: fix hosszúságú, 2 numerikus karakter), míg az „X”-et követő „…” a változó hosszúságú adat hosszának maximális karakterhosszát jelöli (pl.: X…20: legfeljebb 20 alfanumerikus karakter).
A GS1 Adattartalom azonosítók (AI; Application Identifiers) teszik lehetővé az UDI (UDI-DI és UDI-PI) strukturált feltüntetését az UDI adathordozóban. Az UDI-DI-nak megfelelő GTIN eszközazonosítószám, továbbá az UDI-PI-nak megfelelő LOT szám, Lejárati idő, Sorozatszám, stb. egymás utáni feltüntetése szabványos elemfüzérek láncolásával valósítható meg, ahol minden elemfüzér egy Adattartalom azonosítóból és a hozzá tartozó adatmezőből épül fel.
- EAN-13 (csak GTIN-13 feltüntetése esetében);
- GS1-128 (korábban: EAN-128);
- GS1 DataMatrix;
- EPC/RFID (EPC, Electronic Product Code – GS1 szabványos RFID-ba kódolható adatstruktúra).
Az UDI azonosító statikus (UDI-DI) és a dinamikus (UDI-PI) része egy UDI adathordozóban kerül feltüntetésre. Helyhiány esetében a GS1-128 vonalkód több sorban is feltüntethető.
Az adathordozó típusának kiválasztásánál több szempontot is figyelembe kell venni:
- hol kerül leolvasásra az UDI azonosító;
- az eszköz csomagolásán/felületén mennyi hely áll rendelkezésre az adathordozó feltüntetésére;
- újrafelhasználható-e a termék.
- Healthcare Barcode Survey App (HBSA) mobil alkalmazás: a GS1 Magyarország által fejlesztett mobil alkalmazás. Az UDI adathordozó leolvasásával a felhasználó megtudhatja, hogy az általa készített/tervezett, vagy partnereik termékein levő jelképek megfelelnek-e a GS1 szabványok követelményeinek. Az alkalmazással az UDI adathordozó fizikai minősége nem ellenőrizhető. Ehhez vegye igénybe a vonalkód ellenőrzési, illetve minősítési szolgáltatásunkat.
Az alkalmazás egy rövid ingyenes regisztrációt követően letölthető iOS és Android platformra is egyaránt.
- Vonalkód ellenőrzési és minősítési szolgáltatás: A fizikai címkeminták alapján kollégáink minősítő berendezés segítségével, ISO szabvány alapján az UDI adathordozó adattartalmát, formátumát, illetve a kód fizikai minőségét is vizsgálják, amelyről tanúsítványt is kiállítanak.
IV. Hol kapok további segítséget?
- UDI-DI (GTIN) képzés;
- UDI adatbázis: adatgyűjtés, adatbevitel és az adatok tárolása az FDA, és EUDAMED adatbázishoz;
- UDI és UDI adatbázis frissítések.
- Határozza meg a jelenlegi termékek és a jövőbeli termékbővítés alapján a szükséges GTIN-ek számát. Ehhez határozza meg:
- A GTIN-ek számossága alapján határozza meg a szükséges számtartomány hosszát. https://gs1hu.org/cegprefix-igenyles
- UDI-val kapcsolatos kérdések esetén írjon az udi@gs1hu.org email címre.
- Csatlakozzon a GS1 Magyarországhoz, és igényeljen GS1 Cégprefixet.
- webes portálon keresztül (manuálisan);
- XML üzenet EUDAMED-be történő feltöltésével (félig automatizált);
- GDSN adatbázison keresztül (automatizált) – EU-ban nem elérhető;
- vagy a saját rendszerén keresztül automatizáltan az EUDAMED felé egy erre kifejlesztett interfészen keresztül.
- Határozza meg a feltüntetendő adatsort (UDI-DI + UDI-PI) a termék kockázati besorolása, a belső minőségbiztosítási rendszere és partnerei igénye szerint.
- Válasszon jelképet (UDI adathordozót).
- Tüntesse fel a szemmel olvasható információkat.
- Válasszon jelölési technológiát! Ehhez segítséget nyújtanak Szolgáltató Partnereink.
- Ellenőrizze a címkén feltüntetett jelképet és annak adattartalmát mobil HBSA alkalmazásunkkal: https://gs1hu.org/egeszsegugyi-applikacio
- Ellenőrizze fizikai jelképének minőségét a vonalkód ellenőrzési szolgáltatásunkkal: https://gs1hu.org/vonalkodvizsgalat
- Kezdje el a termékek jelölését az UDI adathordozóval a termék minden csomagolási szintjén.
- UDI-DI (GTIN) képzés;
- UDI adatbázis: adatgyűjtés, adatbevitel és az adatok tárolása az FDA, és EUDAMED adatbázishoz;
- UDI és UDI adatbázis frissítések.
- a terméktípus (beleértve méretbeli, anyag, vastagság szerinti különbözőségeket, ha releváns);
- azok magasabb csomagolási hierarchia szintjei, ha van;
- kiszerelési változatai, ha van;
- különböző nyelvi változatai (eltérő piacra szánt különböző nyelvi csomagolású/ használati útmutatóval rendelkező termék csomagolási szint), ha van
- Ha a korábban igényelt számtartománya betelt, akkor határozza meg a további szükséges számtartomány hosszát. https://gs1hu.org/cegprefix-igenyles
- További számtartomány igénylése: info@gs1hu.org
- UDI-val kapcsolatos kérdések esetén írjon az udi@gs1hu.org email címre.
- webes portálon keresztül (manuálisan);
- XML üzenet EUDAMED-be történő feltöltésével (félig automatizált);
- GDSN adatbázison keresztül (automatizált) – EU-ban nem elérhető;
- vagy a saját rendszerén keresztül automatizáltan az EUDAMED felé egy erre kifejlesztett interfészen keresztül.
- Határozza meg a feltüntetendő adatsort (UDI-DI + UDI-PI) a termék kockázati besorolása, a belső minőségbiztosítási rendszere és partnerei igénye szerint.
- Válasszon új jelképet (UDI adathordozót), ha szükséges.
- Tüntesse fel a szemmel olvasható információkat.
- Válasszon jelölési technológiát! Ehhez segítséget nyújtanak Szolgáltató Partnereink.
- Ellenőrizze a címkén feltüntetett jelképet és annak adattartalmát mobil HBSA alkalmazásunkkal: https://gs1hu.org/egeszsegugyi-applikacio
- Ellenőrizze fizikai jelképének minőségét a vonalkód ellenőrzési szolgáltatásunkkal: https://gs1hu.org/vonalkodvizsgalat
- Kezdje el a termékek jelölését az UDI adathordozóval a termék minden csomagolási szintjén.
- UDI kiadványunk elérhetősége: https://cws21live.blob.core.windows.net/content/dokumentumok/GS1_UDI_kiadvany_2020_majus.pdf
- UDI webinar: ingyenes, UDI alapjaitbemutató webinar.
- Online regisztráció: https://gs1hu.org/udi-webinar
- SzabványMenedzser szoftver UDI modulja: a GS1 Magyarországnál licencet kiváltópartnerek számára elérhető a webes alapú UDI számkiadást és adataik tárolásátbiztosító szoftver. További információ: https://gs1hu.org/udi-szoftver
- Magyar GS1 Egészségügyi Felhasználói csoport, és annak Orvostechnikai és IVD munkacsoportja: önkéntes, ingyenes szakmai fórum, illetve annak speciális munkacsoportja. A munkacsoport célja az MDR szabályozás kapcsán felmerülő UDI kérdések szakmai egyeztetése. További információ és csatlakozási lehetőség: https://gs1hu.org/egeszsegugyi-felhasznaloi-csoport
- Egészségügyi Hírlevél: térítés nélküli tematikus hírlevél, folyamatos hírek, és esettanulmányok a GS1 szabványok egészségügyi alkalmazásairól. Feliratkozás: https://gs1hu.org/hirlevelfeliratkozas/egeszsegugy
- Cégre szabott személyes/online képzés, konzultáció és szaktanácsadás: külön térítéssel igényelhető, amely online vagy a vállalat által kijelölt helyen kerül megtartásra előre egyeztetett tartalommal és óraszámban. További információ: udi@gs1hu.org
- GS1 Egészségügyi szakértőképzés: A 6 napos képzés az egészségügyi szektor képviselőinek szól, az egészségügyi iparág bármely szegmensében tevékenykedő szakemberek nemzetközi kitekintéssel és számos gyakorlati példa megismerésén keresztül bővíthetik tudásukat a GS1 globális szabványainak hatékonyságot és átláthatóságot biztosító megoldásairól. Bővebb információ: https://gs1hu.org/egeszsegugyi-szakerto-kepzes
- Mobil alkalmazás a kódok ellenőrzésére: Az alkalmazással vonalkódok, kétdimenziós kódok szabványossága ellenőrizhető. https://gs1hu.org/egeszsegugyi-applikacio
- Vonalkód ellenőrzési és minősítési szolgáltatás: Digitális, illetve fizikai minták minősítő berendezéssel történő vizsgálata ISO szabvány alapján, tanúsítvány kiadásával. https://gs1hu.org/vonalkodvizsgalat
- az UDI szám képzésében (Alapvető UDI-DI, UDI-DI);
- az UDI-ra vonatkozó EU Rendeletekben előírt eszközadatok rögzítésében és nyilvántartásában (törzsadatok: UDI-DI, gyártási adat: UDI-PI, Alapvető UDI-DI);
- az azonosítók és attribútumaik exportálásában.
- egy helyen tudja megvalósítani a szükséges azonosító számok képzését (UDI, Alapvető UDI-DI), szabványosan, a GS1 szabványai szerint;
- adatait biztonságosan tudja nyilvántartani, és megosztani;
- az online szoftver segítségével adataihoz bármikor és bárhonnan hozzáfér, akár több munkatárs is kezelheti azokat.
- Nyissa meg a Vonalkódmenedzser kezdő oldalát: www.vonalkod.io
- Kattintson a jobb felső sarokban lévő „Kapcsolat” menüpontra.
- Válassza a „Helpdesk” gombot.
- Regisztráljon – amennyiben még nem regisztrált – a Jira Service Desk oldalára, egy e-mail cím megadásával.
- Sikeres regisztrációt követően válassza az „UDI modul igénylés” menüpontot.
- Töltse ki az „E-mail cím”, a „GS1 Partnerazonosító” és az „Igény leírása” mezőket, majd küldje el igénylését.
- Az igénylés beérkezését követően aktiváljuk UDI modul jogosultságát.