Gyakran Ismételt Kérdések
IV. GS1 szabványok, megoldások
- A GTIN törölhető az összes katalógusból anélkül, hogy azt először visszavontként vagy megszűntként jelölnék, és a törlést követően vagy a kereskedelmi partnerrel történő utolsó megosztást követőn (attól függően, hogy melyik későbbi) 12 hónap múlva újra felhasználható, amennyiben az alábbi feltételek közül mindkettő teljesül:
- a GTIN-t kívülről hozzáférhető/minden fél által elérhető módon (pl.: egy katalógusban vagy közvetlenül a kereskedelmi partner számára) teszik közzé olyan státusszal, amely jelzi, hogy a termék piszkozat, előzetes, vizsgálati vagy más, ezzel egyenértékű státuszú, de nem végleges, visszavont, megszűnt, vagy törölt; és
- azok a kereskedelmi partnerek, akikkel a GTIN-t megosztják, megegyeznek abban, hogy azt újra felhasználhatják, akár az adatok fogadásának feltételeként (pl.: a GTIN-t egy termékfejlesztési szakasz részeként küldik meg a kereskedelmi partnereknek), vagy a törlést követően (pl.: valamennyi kereskedelmi partner megerősíti, hogy a piszkozat, előzetes vagy vizsgálati státuszú GTIN-t nem terjesztették olyan rendszerbe, amelyet hátrányosan érintene a GTIN ismételt felhasználása).
- Amennyiben a GTIN-t soha nem teszik külső módon hozzáférhetővé (pl.: egy katalógusban vagy közvetlenül a kereskedelmi partnerrel), akkor azonnal újra felhasználható
- Azon kereskedelmi áruk esetében, amelyeket kivontak a piacról, majd újra forgalomba hoztak, használhatják az eredeti GTIN-t abban az esetben, ha az eredeti áru nem módosult vagy változott oly mértékben, amely a GTIN számkezelési szabványban meghatározottak szerint új GTIN-t követelne meg.
- Igényelhetünk kuponazonosító cégprefixet a GS1 Tagszervezettől, amely a 99 értékű GS1 Prefixből képez és bocsát ki kuponazonosító cégprefixet. Segítségével a kuponkibocsátó maga képezhet 13 karakteres kuponazonosítót, amelyet EAN-13 vonalkóddal tud vonalkódban feltüntetni. A kupon szám felépítésének meghatározása az adott területen hatáskörrel rendelkező GS1 Tagszervezet feladata és lehetősége, így alkalmazása országonként jellemzően eltérő. Javasoljuk, a témában vegye fel a kapcsolatot a GS1 Magyarország Ügyfélszolgálatával!
- Alkalmazhatjuk a Globális kuponazonosító számot (GCN), amely egy olyan GS1 Azonosító kulcs, amely globálisan egyedi kupon azonosítást biztosít az opcionális sorszámmal együtt. A feltüntetésére használható GS1 Adattartalom azonosító az AI (255).
- Költséghatékonyság – jelentősen csökken a tranzakciók során használt papír mennyisége, ezzel egy időben csökkennek az adminisztrációs feladatok és költségek. A felszabaduló munkaidőben a munkatársak más értéknövelő feladatokat végezhetnek a szervezeten belül.
- Gyorsaság – percek alatt továbbítható nagy mennyiségű adat egyik számítógépes rendszerből a másikba. A partnerek közötti gyors kommunikáció a vevői elégedettségre is pozitív hatással van.
- Pontosabb adatok – az EDI kiküszöböli a manuális adatbevitelből eredő hibákat.
- Hatékonyabb logisztika és nagyobb termelékenység – az EDI segítséget nyújt a termelés, beszerzés és kiszállítás menedzselésében. Az EDI az egyik kulcseleme az ún. just-in-time rendszereknek, hatékonyan csökkenthető a készletszint, a készlethiány és a visszaküldött termékek mennyisége.
- GTIN (Global Trade Item Number) a termék azonosítására
- GLN (Global Location Number) az érintett partnerek (adatfogadó, adatforrás) azonosítására,
- TM (Target Market) a termékinformáció célpiacának meghatározására
- GPC (Global Product Classification) a termékek osztályozására
- Lehetővé teszi a végfelhasználónak – kereskedőnek, viszonteladónak, de akár a fogyasztónak is -, hogy megbízható, friss termékadatokhoz férjenek hozzá;
- Segít az élelmiszer- és az egészségügyi szektor számára meghatározott előírások és jogszabályok hatékony betartásában;
- Kiváltja a manuális folyamatokat, jelentősen csökkentve ezzel a hibák lehetőségét;
- Felgyorsítja a tájékoztatás folyamatát, amivel időt takarít meg az adatkommunikációs folyamatok során;
- Egy új termék esetében látványosan felgyorsítja a piacra kerülési folyamatot.
- A tervezés és szervezés alfolyamat azt határozza meg, hogy a kereskedelmi partnereknek hogyan szükséges együttműködni a nyomonkövetési rendszer tervezésében
- A törzsadat egyeztetési alfolyamat azt határozza meg, hogy hogyan szükséges azonosítani a résztvevőket (üzleti partnereket), a fizikai helyeket, a kereskedelmi egységeket és amennyiben szükséges, az egyes tárgyakat is. Azt is előírja, hogyan cseréljenek törzsadatokat egymással a kereskedelmi partnerek.
- A nyomonkövetési adat-nyilvántartás alfolyamat azt határozza meg, hogy hogyan kell kiosztani, és alkalmazni az azonosító számokat a nyomon követéshez, illetve hogyan kell gyűjteni és megosztani a nyomonkövetési adatokat a fizikai termékáramlás során
- A nyomonkövetési igény alfolyamat azt mutatja meg, hogyan kell nyomonkövetési igényt kezdeményezni, illetve ilyen igényre reagálni.