Adattartalom azonosítók


A nyomon követés során nem elég csupán azonosítani az egységeket a különböző azonosító kulcsok segítségével. Hanem egyéb, kiegészítő adatokra is szükség van, ha pontosan meg akarjuk határozni az áruk, tárgyak, dokumentumok eredetét és jelenlegi tartózkodási helyét, vagy minőségbiztosítási okokból több adatot szeretnénk közölni vonalkód formájában is a termékünkről, például LOT számot vagy lejárati dátumot.

A GS1 szabványrendszer az azonosításon túl lehetővé teszi különböző hosszúságú információk megjelenítését, vagy akár több információ egybefűzését és azok egyetlen vonalkód jelkép formájában történő ábrázolását. Ezt az egyedülálló képességet a GS1 Adattartalom azonosítók (Application Identifier - AI) használata teszi lehetővé.


Az AI-k azonosítói a vonalkódok alatt, a szemmel olvasható részben zárójelben jelennek meg, azonban ezek csak azt a célt szolgálják, hogy az adattartalmakat vizuálisan könnyen meg lehessen különböztetni egymástól, magába a kódba soha nem kerülnek kódolásra a zárójelek.

Mik azok az Adattartalom azonosítók, vagyis az AI-k?

A GS1 rendszere ún. azonosító kulcsokra és adattartalom azonosítókra épül, melyeket GS1 szabványos vonalkódokban lehet feltüntetni. Adattartalom azonosítóknak nevezzük azokat az azonosítókat, amelyek a vonalkódban meghatározzák, hogy milyen jellegű adatot, milyen formátummal kódolnak. Az adattartalom azonosítók (Application Identifier - AI) segítségével strukturáltan láncolhatók a különböző adatok, beleértve az azonosító kulcsokat is. Tehát az AI-k olyan kódok, melyek egyértelműen meghatározzák az őket követő információ fogalmát és formátumát.


Honnan lehet tudni, melyik számsor mit jelent?

Az adattartalom azonosítót (AI) követő információ tartalmazhat numerikus és/vagy alfanumerikus karaktereket. A szabvány azt is tartalmazza, hogy mely adatok állandó fix hosszúságúak, és melyeket lehet egy adott intervallumon belül a felhasználó döntése alapján tetszőleges hosszúságban alkalmazni. Ezek a tulajdonságok kellő rugalmasságot biztosítanak, hogy valamennyi, nyomon követéshez szükséges adatot szabványosan el lehessen helyezni az adott egységen, legyen szó kereskedelmi árucikkről, vagy akár logisztikai egységekről.

A szabvány többszáz adattartalom azonosítót tartalmaz. 
Az alábbi táblázat a leggyakrabban használt adattartalom azonosítókat foglalja össze.

Adattartalom azonosító
MegnevezésSzerkezet
00Szállítási egység sorszám kódja
N2+N18
01Globális kereskedelmi áruazonosító szám
N2+N14
02Tartalmazott áru GTIN-je
N2+N14
10Gyártási tételszám
N2+X..20
11Gyártás napja
N2+N6
13Csomagolási idő
N2+N6
15Minőségmegőrzési határidő
N2+N6
17Fogyaszthatósági határidő
N2+N6
21SorozatszámN2+X..20
30Változó mennyiségű áru darab száma (kereskedelmi áru esetén)
N2+N..8
310nNettó tömeg, kilogramm (Változó mennyiségű kereskedelmi áru esetén)
N4+N6
37Kereskedelmi áruk száma
N2+N..8
422Kereskedelmi áru származási országa

N3+N3

Jelölések jelentése:
  • N – numerikus
  • X – alfanumerikus
  • N18 – fix hosszúságú numerikus karaktersor 18 karakterrel
  • N..12 – változó hosszúságú numerikus karaktersor maximum 12 karakterrel
  • X..17 - változó hosszúságú alfanumerikus karaktersor maximum 17 karakterrel

Nézzünk erre egy példát!

01 GTIN – Globális kereskedelmi áruazonosító szám - 14 numerikus karakter

13 Csomagolási idő - 6 numerikus karakter, ÉÉ/HH/NN

10 Gyártási tételszám - változó hosszúságú, maximum 20 alfanumerikus karakter

Adatláncolás szabályai

Az adattartalom azonosítók lehetnek fix vagy változó hosszúságúak. Az adattartalom azonosítók sorrendje elméletileg kötetlen, gyakorlatban pedig a szabvány azt javasolja, hogy a fix hosszúságú adattartalmak előre kerüljenek, a változó hosszúságúak pedig a fix hosszúságúak után kerüljenek kódolásra. Ennek az az oka, hogy a változó hosszúságú adattartalom azonosítók végére a jelképben elválasztó karaktereket kell kódolni, míg a fix hosszúságúak végére ez nem szükséges, így az ajánlott sorrend betartásával helyet lehet „megspórolni” a vonalkódban, mely különösen a lineáris (pl. GS1-128) esetén lehet fontos. A megfelelő sorrend kialakításával kisebb jelképben is feltüntethető ugyanaz az elemfüzér.

Kérdése esetén forduljon bizalommal a GS1 Magyarország munkatársaihoz: