A tény azonban az, hogy a Land O’Lakes egy mezőgazdasági termelők tulajdonában álló globális szövetkezet, amely csaknem 4000 taggal – tejfeldolgozókkal, mezőgazdasági termelőkkel és mezőgazdasági kiskereskedőkkel dolgozik. 2016-ban 13 milliárd dollár bevétellel és 10.000 alkalmazottal a Land O’Lakes irányította a névadó márkát, az egyesült államokbeli Purina takarmánymárkát, valamint a Winfield United márkát, amely a mezőgazdasági és egyéb alapanyagok szolgáltatója.
A Land O’Lakes az EDI (elektronikus üzenet) tranzakciókat alkalmaz, hogy megkönnyítse a szállítási és fogadási tevékenységeket és műveleteket, mind a gyártóüzemek, mind a raktárak széles körében. Michele Werrline, logisztikai üzleti elemző kollégáival együtt a vállalat három raktározási részlege közül kettőt – a takarmányozási és a fogyasztói tejtermék ágazatot – irányítja. A csoport emellett olyan harmadik fél kezében lévő raktárakkal is egyeztet, amelyek a Land O’Lakes nevében fogadnak, raktároznak és hajóztatnak. Az EDI vagyis Elektronikus adatcsere szabvány az üzleti tranzakciókat elektronikus üzenetekké alakítja. A GS1 EANCOM és a GS1 XML üzenetszabványai lehetővé teszik a strukturált adatok automatikus küldését és fogadását.
Egy kiterjedt logisztikai hálózat szereplőinek együttműködése zökkenőmentes koordinációt és időszerű, pontos adatcserét igényel. A Land O’Lakes, Inc. hozzávetőlegesen 80 üzemet, 70 raktárat és elosztóközpontot üzemeltet és további 20, harmadik fél által kezelt raktárat, ahol több száz terméket gyártanak, raktároznak és szállítanak.
Mivel minden szállítmány a származási helyről indul, a Land O’Lakes ASN elektronikus üzenetet küld a címzetteknek, hogy időben megtervezhessék a szállítmány érkezését, és a szállítmány tartalmát a megérkezést követően hitelesíthessék. A vállalat közel egy évtizede használja az ASN-eket a tejipari részleg több, mint egy tucat létesítményében, és most megkezdte a bevezetést a takarmányozási részleg fél tucat helyszínén.
Takarmányozási részlegén belül a Land O’Lakes az Advance Ship Notices (ASNs) mellett elektronikus adatcsere tranzakciókat (EDI) használ, azt követően, hogy tejipari részlege közel egy évtizede működteti az ASN-t. Minden ASN magában foglalja a GS1 szabványokat, például a Globális kereskedelmi áruazonosító számot (GTIN) és a Szállítási egység sorszám kódját (SSCC-t), hogy minden egyes terméket, amelyek a függőben lévő szállítmány résztét képezik, minden rakodólapon egyedileg azonosíthatók legyenek.
A műveletek egyszerűsítése és tökéletesítése érdekében a Land O’Lakes vevőjének az ASN részeként meg kell adnia a GTIN-t, a tételszámot, a gyártó nevét, a lejárati időt és a raklapazonosító számot. A Land O’Lakes a raklapjain a szállítási egység sorszám kódját (SSCC) használja, amely a raklapon található összes GTIN-t tartalmazza. A GTIN és az SSCC használatával a Land O’Lakes segít biztosítani, hogy minden termékadat rendelkezésre álljon és könnyen megosztható legyen elektronikusan, ami kimagasló hatékonyságot tesz lehetővé a kereskedelmi partnerek között.
Az ASN bevezetése során a Land O’Lakes szakaszos megközelítést alkalmazott: a gyártás helyén hozza létre az SSCC-t, majd hitelesíti ezt az információt, mielőtt megosztaná azt a raktárakkal. “Az SSCC az egyik zászlóshajónk, amelyre nagymértékben támaszkodunk az ASN által vezérelt folyamat során, mivel javítja a pontosságot a “rendeléstől-fizetésig” tartó folyamatok során” - mondja Werrline.
Amikor a szállítmány megérkezik, a fogadó az SSCC számot megjelenítő vonalkódot (GS1-128 kód) beolvassa a helyi raktárkezelő rendszerbe (WMS), kézi vagy villás tehergépkocsira szerelt rádiófrekvenciás (RF) vevőkészülék segítségével. Így nincs szükség kézi adatbevitelre - ez egy fontos előny azok számára, akik hűvösebb, hűtött vagy fagyos környezetben dolgoznak és kesztyűt viselnek - ami miatt az adatbevitel zavaros és hibaérzékeny lehet. A rendszerbe az ASN által előre betöltött információk könnyen összehasonlíthatóak a ténylegesen beszkennelt termékkel, így hitelesíthető, hogy a beérkezett és megrendelt termékek megegyeznek.
A GS1–128 vonalkód jelkép egy speciális vonalkód jelkép típus, amely alkalmas az üzleti partnerek közötti árucsere esetén a termék azonosításán túl számos terméktulajdonság megadására és azok egyetlen vonalkód formájában történő ábrázolására. Ilyen kiegészítő információk lehetnek például:
“Kollégáink gyorsan alkalmazkodnak az ASN által hozott, egyes üzemeken belül végrehajtott változásokhoz” mondja Werrline. “Még fontosabb, hogy felismerik a kiegészítő adatok rendelkezésére állásának előnyeit.”
Az ASN megadja számukra a tényleges mennyiségeket, így összehasonlítható az eredeti rendeléssel. Ha például 500 egységre adtak megrendelést, de a Land O’Lakes csak 450 egységet tud leszállítani, a raktár még a szállítmány megérkezése előtt korrigálhatja a hiányzó mennyiséget.
A 30 napos időszakban összesen 3100 ASN került kiosztásra, 22 % közvetlenül az ügyfelekhez jutott el, míg a fennmaradó 78 % a O’Lakes belső ellátási láncában maradt.
A Land O’Lakes ellátási láncának hálózatában az ASN használata jelentős munkaerő-megtakarítást eredményezett: a rakodólapok beszkenneléséhez és a tartalmának - cikkszámok, tételszámok és lejárati idők - elektronikus ellenőrzéséhez szükséges idő a manuális módszerhez képest 25%-kal nagyobb termelékenységet eredményezett.
“A pontosság fontos, különösen, amikor az embereknek és állatoknak szánt élelmiszerekről beszélünk” - jegyzi meg Werrline. “Az EDI-vel kapcsolatos, rossz adatokból származó tranzakciós hibákat 11 %-ról 1%-ra csökkentettük. Ezzel egyidőben a megrendelések pontossága 10 %-kal nőtt, így elértük 99%-os pontosságot.”
Werrline tanácsa azok számára, akik hasonló kezdeményezést indítanak és irányítanak:
„Nem csak a folyamat megértéséről van szó, hanem az adatok valódi megértéséről is: mit és honnan szereznek be. Az olyan szoftvermegoldások, mint az ERP, a WMS és mások, mind hasonló adatokat szolgáltatnak. Annak eldöntése, hogy az adatok honnan szerezhetők be a legjobban, rendkívül fontos az eredmények integritása szempontjából.”
Werrline folytatja: „Nagyon fontos annak biztosítása, hogy minden érintett csapatot és funkciót teljes mértékben összehangoljanak a végrehajtás során, a szervezeten belüli folyamatos adatirányítás érdekében.”
Werrline úgy véli, ösztönözni kell másokat, hogy elfogadják a GS1 szabványokat – kezdve a GTIN-nel és az SSCC-vel –a „rendeléstől-fizetésig” folyamat tranzakcióinak részeként, mivel mindenki számára értéket teremt. „Sok előnyre tettünk szert időben, hatékonyságban és pontosságban.”
A GS1 szabványokon alapuló ASN-ek megvalósítása segít megerősíteni az együttműködést a Land O’Lakes szövetkezeten belül azáltal, hogy olyan közös nyelvet támogat, ami a mindennapi mezőgazdasági termelőkön keresztül segíti a növények, tejtermékek eljuttatását a fogyasztóhoz és az állományok takarmányoztatását.