Mi a teendő, ha Ön márkatulajdonos vagy gyártó? Mit kell tennie, ha kereskedő, forgalmazó, illetve beszállító? Mi javasolt a szolgáltatók számára? Cikkünkben teljes körű tájékoztatást adunk arról, hogy 2019. január 1-jétől mit szükséges szem előtt tartania annak érdekében, hogy a GTIN-ek újbóli kiadását elkerülje vállalkozásában.
A változás igénye az egészségügyi kereskedelmi termékeknél (például gyógyszereknél, orvostechnikai eszközöknél) merült fel elsőként, amelyek kizárólag szigorú jogszabályok által szabályozott módon kerülhetnek értékesítésre, kiskereskedelmi vagy kórházi patikákon, illetve gyógyászati segédeszköz boltokon keresztül. Ezeknél a termékeknél a GTIN-ek egyszeri kiadása jelentette a biztonságos nyomon követhetőség alapját.
Ennek elsődleges oka az elektronikus kereskedelem hihetetlen mértékű fejlődése és térnyerése. Az interneten a termékek digitális életciklusa a fizikai elérhetőségük időtartamát jóval meghaladja. Az online katalógusok megjelenése azt igényli a gyártóktól és kereskedőktől, hogy termékeiket egyedi módon, egyértelműen és hosszú távon képesek legyenek azonosítani.
A változtatás elsődleges célja, hogy a termékek már a kezdetektől fogva egyedi azonosító számot kapjanak, mely által a pontos termékazonosítás mind a fizikai, mind a digitális világban megvalósul, ezáltal a GTIN használat globálisan is átláthatóbbá válik.
Mi a GTIN szám?
A Globális kereskedelmi áruazonosító szám (GTIN) globális ellátási láncok számára biztosít megoldást minden olyan kereskedelmi áru azonosítására, amely árazható, vagy rendelhető, vagy számlázható az ellátási lánc bármely pontján, és amelynél szükség van az előre meghatározott információk visszakeresésére (például: pénztári vagy raktári rendszereknél). Ez a szám jelenik meg a termékeken elhelyezett vonalkódokban is.
A teljes szabvány magyar nyelven, illusztrációkkal online elérhető itt: http://www.gs1.org/1/gtinrules/hu