A friss élelmiszerek minőség-megőrzési ideje és fogyaszthatósága erősen limitált, emellett legtöbb esetben ezen termékek tömege is változó. 932.jpgÉppen ezért azonosításuk és vonalkódos jelölésük is egyedi megoldást kíván a logisztikai illetve kereskedelmi folyamatok során.
A pénztáraknál leolvasható EAN-13-as vonalkód jelkép csak kompromisszumok árán tudja a termékazonosítást illetve a változó mennyiség aktuális értékét is egyszerre megjeleníteni, a termék fogyaszthatóságára vonatkozó dátum megadására pedig önmagában nem képes.
Nem mellesleg a vásárló számára a jelenlegi azonosítási és vonalkód jelölési megoldással a termék nem köthető egyetlen megbízható termelőhöz vagy gyártóhoz sem. Mindez csökkenti az ellátási lánc átláthatóságát, hatékonyságát, megnehezíti a termékek nyomon követhetőségét, és végezetül nem ösztönzi kellően a vásárlást.
A GS1 kereskedőkkel és gyártókkal folytatott több évi szabványfejlesztését követően új, korszakváltó megoldást kínál az alkalmazók számára: a más termékeknél már megszokott globális termékazonosítást (GTIN) és a kiegészítő információk egyidejű, kiskereskedelmi pénztáraknál leolvasható, egyetlen vonalkóddal történő megjelenítésének lehetőségét.
Az új jelképtípus a GS1 DataBar jelkép, amely kisebb fizikai helyen több információt tud megjeleníteni, köztük a termék tömegét, vagy a lejárati dátumát.
A GS1 DataBar-ban rejlő lehetőségek könnyebb megismerését segíti legújabb, gyakorlatorientált képzésünk: