A GS1 Magyarország évek óta azon dolgozik, hogy a nemzetközi szabványai, vonalkód-, azonosítási- és elektronikus adattovábbítási megoldásai a hazai egészségügyi ellátási folyamatokba is bevezetésre kerüljenek, annak érdekében, hogy a nemzetközi jó példákhoz hasonlóan, Magyarországon is növekedhessen a betegbiztonság és javulhasson a hatékonyság a GS1 szabványok segítségével a betegellátó intézményekben.
A Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben (GOKI) immár a gyártók által az új európai uniós rendeletnek megfelelő, UDI konform módon azonosított orvostechnikai eszközök nyomon követése GS1 szabványokkal valósul meg a központi bevételezéstől az alraktárokon át a műtéti felhasználásig.
Az Intézet a speciális, a társadalombiztosítás által egyedileg finanszírozott orvostechnikai eszközökre vonatkozóan dolgozta ki és vezette be sikeresen GS1 alapú nyilvántartási- és nyomonkövetési rendszerét az elmúlt év végén, Nagy István informatikai osztályvezető kezdeményezésére.
A bevezetett megoldás, azaz a termékeken lévő vonalkódok olvasása és az azokban lévő termékadatok IT rendszerbe történő automatikus adatbeviteli rögzítése az alábbi folyamatokban nyújt segítséget:
- Bevételezés a konszignációs raktárba;
- Anyagátadás konszignációs raktárból a műtő melletti vagy műtőben lévő konszignációs kézi-raktárba;
- Anyagkiadás konszignációs raktárból közvetlen felhasználásra (műtéti eljárásra);
- Betegnél történt felhasználás rögzítése.
Már néhány hónapos működés alapján is az alábbi előnyök, illetve bevezetési tapasztalatok vonhatók le:
• Nagymértékben javult a bevitt adatok minősége a korábban eddig manuálisan bevitt adatokhoz képest;
• Az adatrögzítők leterheltsége ebben a témában csökkent;
• Lehetségessé vált vezeték nélküli eszközök használata, mivel nem kell manuálisan, asztal mellett rögzíteni az adatokat;
• A felhasználó előbb jut hozzá az anyaghoz, hiszen a kiadás is könnyen és gyorsan biztosítható;
• Megvalósíthatóvá vált az online rögzítés és online készletinformáció;
• A kiszerelési egységek GTIN kódjának kezeléséhez még bővíteni szükséges a gazdasági szoftverben;
• A GOKI fejlesztése alapján más egészségügyi intézményben is elérhetővé, bevezethetővé vált a CompuTREND Kft. ezen szoftvermodulja
GS1 globális egészségügyi kiadvány a legújabb sikeres bevezetésekről
A bevezetés részleteiről még több információ megtalálható a GS1 globális egészségügyi kiadványában (GS1 Healthcare Reference Books) melyet évről-évre a legjobb, legújabb GS1 szabványos alkalmazások bemutatása céljából állítanak össze, s melyben először szerepel sikeres hazai megoldás. A kiadvány megtekintéséhez kattintson ide!
A bevezetett megoldás példaértékű lehet a hazai kórházi életben, és kézzelfogható segítségül szolgálhat az EFOP, a VEKOP és a konszolidációs pályázatok új európai uniós termékazonosítási előírások szerint történő szakszerű elkészítésében, azok megvalósításában is.
Magyar GS1 Egészségügyi Felhasználói Csoport
A GS1 Magyarország éppen ilyen fejlesztések támogatására, a nemzetközi és aztán a hazai tapasztalok megosztására, helyi felhasználói csoportot (Magyar GS1 Egészségügyi Felhasználói Csoport) alapított 2016-ban.
A Felhasználói Csoport következő ülésére 2018. október 16-án kerül sor, melyre az alábbi linkre kattintva jelentkezhet.
A Felhasználói Csoport ülésen a legaktuálisabb hazai és nemzetközi újdonságokról számolunk be. Ha szeretne naprakész lenni az egészségügyi iparág innovációs újdonságai terén, regisztráljon a GS1 Egészségügyi Felhasználói Csoportba és jöjjön el a következő találkozóra!