Az Európai Uniós Erdőirtási Rendelet (EUDR) szigorú szabályozási követelményeket fogalmaz meg a fenntarthatóság és környezetvédelem érdekében, amely világszerte számos vállalkozást érint. Az erdőirtásmentes termékekről szóló rendelet (EUDR), 2025 decemberében lép hatályba és adatalapú jelentéstételt ír elő annak biztosítására, hogy az EU piacára belépő termékek erdőirtásmentesek legyenek.
Az EUDR hétféle olyan árut, illetve termék-alapanyagot nevez meg, melyek világszerte jelentős mértékben hozzájárulnak az erdők irtásához. A releváns termékek körébe tartoznak; a szarvasmarha, a kakaó, a kávé, az olajpálma, a gumi, a szója és a fa, valamint ezek meghatározott származékai.
A rendelet a fenti termékek és alapanyagok kereskedelmi tevékenységében résztvevő piaci szereplők és kereskedők számára előírja, hogy átfogó átvilágítást végezzenek, információkat gyűjtsenek, osszanak meg és jelentsenek minden egyes, az Európai Unió piacán elérhető szállítmányról.
A GS1 célul tűzte ki, hogy a jogszabályi megfeleléshez kidolgoz egy szabványos megoldást.
A globális GS1 szervezet reagálva a vállalkozások széleskörű érintettségére és a rendelet hatályba lépésének szűk határidejére, egy szakmai munkacsoportot hív életre. A MSWG - Multi-Stakeholder Working Group - célja, hogy az iparág számára egységesített, hatékony megoldást nyújtson az EUDR teljesítéséhez, vagyis lehetővé tegye a jogszabálynak történő megfelelést szabványos alapokon. A munkacsoport munkájába bárki bekapcsolódhat.
Az első online megbeszélés időpontja: 2025. április 17.
Az eseményre itt lehet regisztrálni: gsmp.cmail20.com/t/y-e-cdkttdy-htirzmtr-r/
A GS1 szabványok alkalmazásával a csoport olyan megoldásokat tesz lehetővé, amelyek választ adnak a legfontosabb kihívásokra, mint az ellátási lánc digitalizációja, a biztonságos adatcsere, valamint a vállalatok felkészítése arra, hogy erdőirtásmentes értékláncban működjenek.
A szabványfejlesztési munka első fázisa lehetővé fogja tenni a kereskedelmi partnerek számára a szabályozás teljesítéséhez szükséges minimálisan előírt adatok (hivatkozási és ellenőrzési számok) cseréjét még a decemberi határidő előtt. A második fejlesztési szakasz tisztázni fogja az alapadatcserén túli további követelményeket, és utat mutat ezek teljesítéséhez.
Amennyiben szívesen részt venne az aktív szabványfejlesztési munkában, megosztaná véleményét, szaktudását a csoporttal, jelentkezzen a fenti linken.
Egységes megközelítés nélkül a vállalatok nehézségekbe ütközhetnek a szükséges átvilágítási adatok rögzítésében és megosztásában, ami hatékonysági problémákhoz és megnövekedett megfelelési költségekhez vezethet.
Éppen ezért ez a munka kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a vállalkozások 2025. decemberi határidő előtt teljesíthessék az EUDR előírásait, így elkerülve a jelentős pénzügyi büntetéseket, az ellátási lánc akadozását és a fogyasztói bizalom elvesztését. A GS1 szabványokra építve a nemzetközi munkacsoport segíti a vállalatokat az ellátási láncok digitalizálásában és egy skálázható megoldás kialakításában az EUDR követelményeinek teljesítéséhez.