A folyamatos és sokszor illegális erdőirtások komoly veszélyt jelentenek bolygónkra. Az Európai Unió az „erdőirtásmentes” termékek forgalmazását és fogyasztását előmozdító jogi szabályozás, az Európai erdőirtási rendelet (EUDR) segítségével kívánja elérni, hogy csökkenjen az erdőirtások és erdőpusztulások mértéke. A GS1 Európa ingyenes angol nyelvű webinart szervez 2024. szeptember 3-án 14 órakor, hogy útmutatást adjon a vállalatoknak az EUDR által támasztott kihívások hatékony kezeléséhez.
Miről szól a rendelet?
A rendelet jelenleg hétféle olyan árut, illetve termék-alapanyagot nevezett meg, melyek világszerte jelentős mértékben hozzájárulnak az erdők irtásához.
A releváns termékek köre a következő:
- a szarvasmarha,
- a kakaó,
- a kávé,
- az olajpálma,
- a gumi,
- a szója,
- a fa,
valamint ezek származékai, mint például:
- a csokoládé,
- a bőr,
- a pálmaolaj,
- a bútor
- a papír.
A rendelet a fenti termékek és alapanyagok kereskedelmi tevékenységében résztvevő gazdasági szereplők és kereskedők számára írja elő, hogy átfogó átvilágítást végezzenek, információkat gyűjtsenek, osszanak meg és jelentsenek minden egyes, az Európai Unió piacán elérhető szállítmányról. Ez érinti az európai piacra behozott, valamint az onnan exportálni kívánt termékeket egyaránt.
Kiket érint a rendelet?
A rendelet hatálya kiterjed az EU területén bejegyzett nagyvállalatokra, kis -és középvállalkozásokra - ez utóbbiakra egyszerűbb követelményekkel, valamint az EU-n kívüli gazdálkodó szervezetekre, ha azok az Unió piacára releváns árut kívánnak beszállítani.
Mik a konkrét feladatok?
- A rendelet kötelezi az Európai Unióban a kkv-nál nagyobb méretű gazdasági szereplőket és a kereskedőket, hogy összegyűjtsék a földrajzi koordinátáit azoknak a földterületeknek, ahol az árut megtermelték, és biztosítsák a termőterületig történő nyomonkövethetőséget annak igazolására, hogy az ellátási láncban az áru előállításához az adott helyen nem történt erdőírtás.
- A rendeletnek való megfelelés érdekében a vállalatoknak fel kell mérniük a kapcsolódó kockázatokat, át kell tekinteniük és ki kell dolgozniuk kockázatcsökkentési mechanizmusaikat.
- Emellett azonosítaniuk kell az áru előállításában érintett gazdálkodókat, földterületeket és szállítmányokat a teljes ellátási láncban, és a megbízható adatokat megbízható módon össze kell kapcsolniuk az áruk származásával.
A 2024. december 30-ától (kisvállalkozások esetében 2025. június 30-ától) hatályba lépő szabályozásra való felkészüléshez a GS1 Európa ingyenes angol nyelvű webinart szervez 2024. szeptember 3-án 14 órakor, hogy útmutatást adjon a vállalatoknak az EUDR által támasztott kihívások hatékony kezeléséhez a GS1 szabványok és szolgáltatások használatával.
Hallgassa meg a GS1 in Europe szervezet tanácsait szeptember 3-án, ha Ön is érintettje az új uniós rendeletnek!