Az első vonalkód-leolvasástól a digitális forradalomig
Ötven év telt el azóta, hogy 1974-ben egy Wrigley’s rágógumi csomagolásáról először olvasták le a GS1 vonalkódot az Ohio állambeli Troy városában egy Marsh szupermarket kasszájánál. Azóta a fekete-fehér csíkos jelképek meghódították a világot: ma már több mint 25 iparágban, napi tízmilliárd leolvasással segítik a gyorsabb, biztonságosabb kereskedelmet.
A vonalkód egy szabványos felépítésű jelkép, amely egy globálisan egyedi termékazonosítót (a korábban EAN kódként ismert, napjainkban GTIN számként elnevezett) számsort hordoz magában. Egy nemzetközi nonprofit szervezet, a GS1 gondoskodik arról, hogy a globális termékazonosítási rendszerben valóban minden vállalkozás és annak minden terméke egyedi azonosítóval rendelkezhessen. A GS1 szervezetnek volt köszönhető, hogy az elmúlt 50 év során a vonalkódok a kiskereskedelem, az élelmiszeripar, a logisztika és számos más szektor nélkülözhetetlen technológiájává váltak, garantálva a hatékony ellátási láncokat és a termékek biztonságos útját a vásárlókhoz.
A világ változik, a kódok is változnak
A fogyasztók ma már nemcsak a pénztárnál várják el a gyors beolvasást, hanem azonnali, részletes információt is szeretnének a termékekről: például annak összetevőiről, származási helyéről, környezeti hatásairól. Ezzel párhuzamosan a márkatulajdonosok, kereskedők és szabályozó szervezetek is egyre magasabb igényeket támasztanak az adatok elérhetőségével szemben.
"A mai, egyre tudatosabb fogyasztók nemcsak vásárolni akarnak, hanem hozzájutni minden olyan információhoz a termékről, amelynek ismeretében meghozzák a vásárlási döntésüket. A termékekkel kapcsolatos transzparencia kulcsfontosságúvá vált, és ehhez új eszközök kellenek." – mondta a GS1 Magyarország üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója, Krázli Zoltán.
A jövő kódja: a GS1 szabványos QR kód
A vonalkód születésének 50. évfordulóján a világ vezető márkái, kereskedői és e-kereskedelmi piacterei egyértelműen az újgenerációs QR kódok mellett tették le a voksukat. Az új, kétdimenziós (2D) kódok - melyek immár nem fekete-fehér csíkokból, hanem kis négyzetekből épülnek fel -, számos előnyt kínálnak:
- Kisebb helyet foglalnak el a csomagoláson;
- Több és részletesebb adatot képesek tárolni;
- Kapcsolódnak a különböző digitális információs adatbázisokhoz;
- A fogyasztók és üzleti partnerek igényeit ugyanazon kód ki tudja szolgálni.
"Nem véletlen, hogy az olyan e-kereskedelmi piactér, mint az Alibaba, kiskereskedők, mint a Carrefour és a Lidl valamint márkatulajdonosok, mint a Procter & Gamble, a L’Oreal vagy a Mondelez felismerték, hogy elérkezett a változás ideje a termékazonosításban. A QR kódok képesek új szintre emelni a fogyasztói élményt, hiszen nem csak az árut azonosítják, hanem egy teljes történetet mesélnek el a termékről." – emelte ki Krázli Zoltán.
Miért most?
Bár a kétdimenziós (2D) kódok technológiája már a 80-as évektől ismert, eddig nem állt rendelkezésre az olvasásukhoz szükséges széles körben elterjedt technológia, melynek segítségével a bevezetésük gazdaságos lett volna a mindennapi fogyasztási cikkeken. Az okostelefonok és az újgenerációs kassza-szkennerek megjelenésével azonban ez az akadály is elhárult.
A QR kódok immár képesek információt adni például:
- A termék lejárati idejéről, származási helyéről, tápérték- és allergén tulajdonságairól;
- Karbonlábnyomáról, a márka fenntarthatósági törekvéseiről;
- Felhasználási tippekről, receptekről vagy marketing célú videókról.
A fogyasztói élmény új dimenziója
Az újgenerációs, GS1 szabványos adatokat hordozó QR kódok nemcsak több információt kínálnak, de szorosabb kapcsolatot is építenek a márkák és a vásárlók között. Az okostelefon kamerájával történő gyors beolvasás után elérhetővé válik minden, gyártó vagy kereskedő által megosztásra szánt adat a termékről, anélkül, hogy mindazt a csomagolásra kellene zsúfolni.
A QR kódok megváltoztatják a vásárlás élményét. Az információ azonnal elérhetővé válik, ezáltal a fogyasztók tudatosabb döntéseket hozhatnak, egyben elégedettebbek is lesznek.
Az üzleti versenyelőny kulcsa
„Az okostelefonokon keresztül könnyen elérhető tájékoztatók új lehetőségeket nyitnak a fogyasztók, gyártók és kiskereskedők számára egyaránt: biztosítanak minden szükséges és elvárt információt a fogyasztók számára, javítva a nyomon követhetőséget és növelve a hatékonyságot az ellátási láncban, miközben lehetővé teszik a pénztárnál történő beolvasást is.” - mutatott rá Krázli Zoltán.
„Nem véletlen, hogy a globális iparági szereplők 2027 végére azt szeretnék elérni, hogy a kasszáknál minden rendszer képes legyen a kétdimenziós kódok beolvasására. Bár a dátum még távolinak tűnik, a felkészülést most kell elkezdeni.”
Hogyan készülhet fel egy gyártó vagy kereskedő a váltásra?
A GS1 szabványos QR kódok bevezetésére történő felkészüléshez, a GS1 szervezet most is az iparági szereplők rendelkezésére áll szakmai támogatásával. Íme néhány tanács az első lépésekhez:
- Kiskereskedőknek: Érdemes stratégiát alkotni a kétdimenziós QR kódok bevezetésének lépéseihez, valamint felmérni a meglévő kassza-szkennereik és egyéb IT technológiáik fejlettségét, és együttműködni az érintett felekkel.
- Gyártóknak és márkatulajdonosoknak: A logisztikai és marketing csapatok együttműködésével kell megtervezni a QR kódok bevezetésének lépéseit, az adattartalmakat, hogy egyszerre szolgálják ki az ellátási láncban résztvevő üzleti partnereket és a fogyasztói igényeket.
A GS1 kizárólagos helyi képviseletei, így hazánkban a GS1 Magyarország támogatja a vállalkozásokat, hogy mielőbb bevezethessék az újgenerációs kódokat és profitálhassanak a QR kódok előnyeiből.
Legyen az elsők között itthon!
"Aki most lép, az jelentős üzleti előnyre tehet szert. A kétdimenziós kódok nemcsak információt adnak, hanem lehetőséget is kínálnak a márka és a fogyasztók közötti kapcsolatok elmélyítésére." – hangsúlyozta a GS1 Magyarország üzleti kapcsolatok igazgatója, Krázli Zoltán.
A GS1 Magyarország pilot projektjéhez csatlakozva gyártóként, kereskedőként Ön is részese lehet a kereskedelem új korszakának. Ne hagyja ki az alkalmat, hogy a jövő technológiáját már ma elkezdje használni!
További információk a GS1 szabványos QR kódokról: https://gs1hu.org/qr-kod-a-kereskedelemben
A GS1-ről
A GS1 a globális szabványok, a globális szabványosítás területén működő, több mint ötven éve alakult, semleges, nonprofit szervezet. A GS1 központja Brüsszelben található, a szervezet azonban a világ 118 különböző országának nemzeti tagszervezetei, az ún. GS1 Tagszervezetek hálózatán keresztül működik.
Napjainkban a GS1 szabványrendszert világszerte több mint 2,5 millió cég használja több mint 25 különböző ágazatban a világ 150 országában. Ezen ágazatok között megtalálható az egészségügy, a szállítás és logisztika, a légiközlekedés, a hadügy, a vegyipar, a vámügy, a számítógépes hardver és szoftverfejlesztés, a hulladékgazdálkodás és sok egyéb szektor is. A GS1 rendszert használók között egyaránt megtalálhatóak a nagy multinacionális cégek és a kis- és középvállalatok, a vezető márkák tulajdonosai és az egyéni vállalkozók is.
A rendszer legismertebb eleme a vonalkódos azonosítás, amely a kereskedelmi folyamatok elválaszthatatlan része. A vonalkód jelképekkel megjelenített azonosító számok teszik lehetővé a gépek számára az elektronikus leolvasást, ami nagyban segíti és gyorsítja az információ áramlását a bolti pénztáraknál, raktári átvételnél, illetve minden olyan helyen, ahol az üzleti folyamatokban szükséges.
A GS1 Magyarország a GS1 nemzetközi szervezet kizárólagos magyarországi képviselője, azaz a hazánkban több mint 40 éve működő GS1 Tagszervezet.