Az Európai Unió Erdőirtási Rendelete (EUDR) szigorú szabályozási követelményeket fogalmaz meg a fenntarthatóság és környezetvédelem érdekében, amely világszerte számos vállalkozást érint. A GS1 szervezet célul tűzte ki a vállalkozások támogatását a jogszabályi megfelelésben, mivel a GS1 szabványok biztosítják azokat eszközöket, amelyekre az érintetteknek szükségük van az EUDR szerinti új követelmények hatékony kezelésére.
A GS1 Magyarország, a globális szervezet hazai kizárólagos képviselőjeként workshop-sorozatot indít a hazai érintettek számára, hogy megismerjék az EUDR rendelethez alkalmazható GS1 megoldások részleteit.
ÉRDEKELNEK A WORKSHOP RÉSZLETEI
Az erdőirtásmentes termékekről szóló rendelet (EUDR) 2023 óta hatályos. A megfelelőség eredeti határidejét a felkészülési idő meghosszabbítása érdekében az EU módosította. Az új határidő 2025. december 30. a közepes és a nagyvállalatok, és 2026. június 30. a mikro -és kisvállalatok számára.
Az EUDR (Európai erdőirtási rendelet[1]) hétféle olyan árut, illetve termék-alapanyagot nevez meg, melyek világszinten jelentős mértékben hozzájárulnak az erdők pusztulásához. A releváns termékek körébe tartoznak; a szarvasmarha, a kakaó, a kávé, az olajpálma, a gumi, a szója és a fa, valamint ezek meghatározott származékai[2].
A GS1 szabványok lehetővé teszik, a vállalkozások számára a hatékony adatgyűjtést, valamint a termékinformációk biztonságos nyomon követését az előírt jelentéshez. Így az EUDR-nek való megfelelés egyszerűbbé és kezelhetőbbé válik.
A globális GS1 szervezet több szinten is megkezdte a munkát, hogy hatékony segítséget nyújtson az érintett vállalkozások számára:
A GS1 szervezete a Globális szabványfejlesztési eljárás (GSMP[3]) keretében EUDR specifikus munkacsoportot indított. A munkacsoport ún. MSWG (Mission-Specific Working Group) speciális feladatra létrehozott csoport, amelynek feladata, hogy globális szabványt dolgozzon ki az EUDR végrehajtásának támogatására, a 2025. decemberi határidő előtt.
A GS1 Európa által kidolgozott EUDR Fehérkönyv átfogó áttekintést nyújt a szabályozásról, és feltárja, hogy a GS1 szabványok és szolgáltatások hogyan támogathatják a vállalkozásokat az új szabályozási környezetben az ellátásban résztvevő egyes szereplők szemszögéből. A kiadvány honosított változata 2025. májusától magyarul is elérhető.
Miért érdemes részt venni a GS1 Magyarország workshop-sorozatán?
Az EUDR rendelet teljesítése egy vállalaton belül számos szervezeti egységet és személyt érint, beleértve a beszerzést, logisztikát, IT-t és pénzügyet. Fontos, hogy egy vállalaton belül ezen szervezeti egységek képviselői tisztában legyenek a jogszabályi megfelelés kapcsán felmerülő teendőkkel.
A GS1 Retail platform Fenntarthatóság és körforgásos gazdálkodás munkacsoporti tevékenység keretében több workshopot tart a hazai érintett vállalkozásoknak.
Az első GS1 Retail platform - EUDR workshopra 2025. május 20-án délelőtt kerül sor a KPMG tanácsadó cég bevonásával.
Időpont: 2025. május 20.
Helyszín: a GS1 Magyarország székhelye (1138 Budapest, Váci út 144-150.)
JELENTKEZZEN MOST AZ ELSŐ WORSHOPRA IDE KATTINTVA!
A találkozó keretében ismertetésre kerülnek:
- az EUDR-ban szereplő elvárások nem csak jogi, hanem pénzügyi, adózási oldalról;
- GS1 oldaláról ismertetésre kerülnek a már rendelkezésre álló eszközök és megoldások, valamint a folyamatban lévő szabványfejlesztés aktuális státusza.
Amennyiben további kérdése merülne fel a GS1 szabványaival és megoldásaival kapcsolatban, valamint a GS1 Retail Platform tevékenységével kapcsolatban, érdeklődjön a retail@gs1hu.org
[1] Az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és Unióból történő kiviteléről, valamint a 995/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1115 Rendelete (2023. május 31.)
[2] Az releváns termékek teljes listáját a rendelet I. melléklete tartalmazza. Az I. mellékletben nem szereplő termékek mentesülnek a rendelet hatálya alól, még akkor is, ha releváns árut tartalmaznak.
[3] A GSMP (Global Standards Management Proccess) a GS1 által működtetett globális szabványalkotási folyamat, melynek célja, hogy a világ különböző iparágaiban működő vállalatok közösen hozzanak létre vagy frissítsenek GS1 szabványokat.