Az E410 adalékanyagot (szentjánoskenyérliszt) széles körben alkalmazzák élelmiszer-stabilizátorként, illetve sűrítőanyagként (pl. jégkrémekben, ízesített tejtermékekben, desszertekben), ezért a későbbiekben – a jelenleg ismerteken túl – több termék is érintett lehet az etilén-oxid szennyeződésben.
Az etilén-oxidot elsősorban a vegyipar alkalmazza intermedier anyagként, de egyes országokban gomba- és rovarölő szerként, illetve felületfertőtlenítésre is használják. Az EU-ban azonban a növényvédelmi célú felhasználása tilos. Ennek oka, hogy a hatóanyag rákkeltő, mutagén és reprotoxikus (teratogén).
Az Európai Unióban az etilén-oxid hatóanyag felhasználása tilos. A termények etilén-oxid tartalmára szigorú határérték van érvényben, amely a legkisebb, már mérhető mennyiségnek felel meg. Mivel az E410 adalékanyagot széles körben alkalmazza az élelmiszeripar és számos termék lehet érintett, a Bizottság összehívta az élelmiszer és takarmány kríziskoordinátor, valamit a peszticid és adalékanyag szakértőket a közös EU-s álláspont kialakítására.
A Bizottság jelentése alapján, az általános élelmiszer-biztonsági jogszabállyal* összhangban, a tagállamok arra a következtetésre jutottak, hogy ha egy termék etilén-oxiddal (**) szennyezett E410 adalékanyagot tartalmaz, ez a szennyezettség bármely szinten kockázatot jelent a fogyasztók számára, a fogyasztói expozíció biztonságos szintje nem határozható meg. Ezért az egészségvédelem magas szintjének biztosítása érdekében ezeket a termékeket ki kell vonni a forgalomból és vissza kell hívni a fogyasztóktól. Ennek érdekében a felelős élelmiszer- vagy takarmányipari vállalkozásoknak minden szükséges intézkedést meg kell tenniük. A Nébih a vállalkozók szakmai támogatása mellett a honlapján valamennyi érintett tétel azonosítóit közzé teszi, valamint ellenőrzi a szükséges intézkedések megtételét.
A Nébih arra kéri a forgalmazókat és gyártókat, hogy felelős vállalkozóként, a vásárlók maximális biztonsága érdekében minél előbb ellenőrizzék az általuk felhasználni kívánt E410 adalékanyagot, illetve az azt tartalmazó termékeket. Nem megfelelőség esetén pedig – a hatóság egyidejű tájékoztatása mellett – kezdeményezzék a termékek piacról történő kivonását és a vásárlóktól való visszahívását.
A vásárlók és a vállalkozók a Nébih termékvisszahívás aloldalán tájékozódhatnak a magyarországi visszahívásban érintett termékekről. Hazánkban ez idáig egy jégkrém tétel esetében – a felhasznált adalékanyag esetleges etilén-oxid szennyezettsége miatt – történt termékvisszahívás.
A Nébih a kiemelten kockázatos termékek esetében célellenőrzéseket indít, melynek eredményéről folyamatos, soron kívüli tájékoztatást nyújt.
A jelentés linkje: https://ec.europa.eu/food/food/rasff-food-and-feed-safety-alerts/ethylene-oxide-incident-food-additive_en
Hivatkozott jogszabályok:
*Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról
**azaz a LOQ (0,1 mg / kg) feletti etilén-oxidot tartalmazó adalékanyag, a 396/2005/EK rendeletben előírt MRL-meghatározás alkalmazásával
Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal