Új fejezet a hazai élelmiszer nyomon követésben

I. A Nemzeti Élelmiszer Nyomon Követési Platform célkitűzései

A Platform célja a hazai élelmiszeripari vállalkozások helyzetbe hozása az európai piacon, nyomon követési rendszereik, üzleti kommunikációjuk és fogyasztói marketing eszköztáruk európai szintre emelésével. A Platform keretében nemzetközi azonosítási, kommunikációs és nyomon követési szabványok és azokra épülő, korszerű, internet-alapú és mobiltechnológiát alkalmazó megoldások bemutatása történhet meg széles körben. A Platform létrehozása segítheti a Minisztérium, illetve hatóságai kommunikációját is az érintett vállalkozásokkal és hatékonyabbá teheti támogatási feladatainak ellátását.

A platform keretén belül az alábbi támogató tevékenységek elindítását tervezzük:

  • Az élelmiszerbiztonságra, nyomon követésre, jelölésre és fogyasztói tájékoztatásra vonatkozó európai és hazai jogszabályi követelmények (többek között a 178/2002/EK; 1169/2011/EU; (EC) 1224/2009; (EU) 1337/2013 rendeletek; Codex Alimentarius) és azok értelmezési kérdéseinek széles körű kommunikációja az érintett hazai vállalkozások körében.
  • Globális szabványokon alapuló és európai szinten elfogadott élelmiszer nyomon követési szabványok, megoldások, esettanulmányok, útmutatók széles körű bemutatása és azokon alapuló, minden hazai élelmiszervállalkozás számára hozzáférhető, korszerű, elektronikus tudástár létrehozása.
  • A fogyasztói tájékoztatásban és a nyomon követésben globálisan és európai szinten, vagy akár a hazai piacon megjelenő legjobb gyakorlatok bemutatása és terjesztése a magyar élelmiszervállalkozások számára, a nyomon követési megoldások alkalmazásához kapcsolódó támogató auditok és képzések bevezetése.
  • Nemzetközi szabványokon alapuló, európai szinten elfogadott és alkalmazható eszközrendszerek bemutatása és azok alkalmazásba vételéhez szükséges képzések biztosítása a hatékony és korszerű technológiákat felhasználó elektronikus üzleti kommunikáció és az internet-alapú, mobiltechnológiát alkalmazó fogyasztói tájékoztatás megvalósításához.
  • Nemzetközi szabványokon és útmutatókon alapuló, európai szinten elfogadott és alkalmazható, hatékony és korszerű eszközrendszerek bemutatása és azok alkalmazásba vételéhez szükséges képzések biztosítása az élelmiszerbiztonság megteremtéséhez szükséges nyomon követésre, amely felhasználja az elektronikus kommunikáció, az internet és a mobiltechnológia által kínált lehetőségeket.

II. Korszerű és hiteles fogyasztói tájékoztatás megvalósítása a hazai termékvédjegyek vonatkozásábanB2C.jpg

A GS1 Magyarország által működtetett SafeBrand szolgáltatásrendszer célja, hogy segítse a hazai élelmiszervállalkozásokat a 1169/2011/EU Rendelet által előírt tájékoztatási kötelezettség teljesítésében. Az általuk a rendszerbe feltöltött, hiteles termékadatok elektronikus úton juthatnak el az online kereskedelmi tevékenységet folytató partnereikhez, illetve egy, a fogyasztók számára ingyenesen elérhető mobilalkalmazás segítségével a vásárlókhoz is. A mobilalkalmazásban nemcsak a termékadatok találhatók meg, hanem az ahhoz kapcsolódó tanúsítványok, védjegyek is. Így pl. a Magyar Termék Nonprofit Kft. által kibocsátott védjegyek is. Ezeket a minősítő tanúsítványokat a rendszer minden esetben annak kibocsátójától származtatja, ily módon megalapozva az információ hitelességét. Az együttműködés keretében biztosítható, hogy minden elismert, hazai élelmiszervállalkozás el tudja juttatni a termékéhez kapcsolható védjegyeket a fogyasztóihoz. E fennálló rendszer keretében a GS1 Magyarország vállalja, hogy a Földművelésügyi Minisztérium, illetve a felügyelete alatt álló szervezetek által kibocsátott védjegyeket és tanúsítványokat adatbázis szinten kezeli és a fogyasztók felé a SafeBrand mobilalkalmazásán keresztül kommunikálja. 


A Platform a munkáját munkacsoportokban fogja végezni, amelyeket az alábbiak szerint határoztunk meg:

  • Hús és hal munkacsoport
  • Zöldség és gyümölcs munkacsoport
  • Tejtermék munkacsoport
  • Bor és pálinka munkacsoport

GS1_Icon_Meat_And_Poultry_RGB_2014-12-17.jpgGS1_Icon_Fresh_Foods_RGB_2014-12-17.jpgGS1_Icon_Dairy_RGB_2014-12-17.jpg GS1_Icon_Liquor_RGB_2014-12-17.jpg

A Platform nyitókonferenciájára 2016. január 20-án kerül sor a Földművelésügyi Minisztérium Darányi Ignác termében 10 órától. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A konferencián sor kerül a Platform programjának részletes ismertetésére és a munkacsoportok vezetőinek bemutatkozására.