Alábbiakban röviden beszámolunk az egyes munkacsoportok első ülésein történt egyeztetésekről.
Horizontális munkacsoport
A horizontális munkacsoporton vettek részt legtöbben – annak köszönhetően, hogy ez a munkacsoport minden termékkört érint átfogóan –, közel 60 érdeklődő jelent meg a nyitóülésen. A javasolt tervek szerint a horizontális munkacsoport az élelmiszer-vállalkozások belső működését, nyomon követési módszereit nem vizsgálja, hanem az ellátási lánc szereplői közötti információs kapcsolódási pontokra fog fókuszálni, annak érdekében, hogy a termékek fizikai áramlását a nyomon követési adatok a lehető leghatékonyabban, legpontosabban és leggyorsabban kövessék, illetve ezen adatok szükség esetén (pl.: termékvisszahívás, hatósági ellenőrzés, stb.) a lehető leggyorsabban rendelkezésre álljanak az érintett szereplők számára.
A munkacsoport fő működési területei a minőségrendszerek, védjegyek fogyasztók irányába történő hatékonyabb, széles körű kommunikációja, a fogyasztói tájékoztatás, termékinformációkhoz való hozzájutás elősegítése, az élelmiszer ellátási lánc (a HoReCa szektor bevonásával) szereplői között átnyúló, általános nyomon követési ajánlás kidolgozása, nem utolsó sorban a kistermelők, helyi termelők, a rövidebb ellátási láncok bevonása egy egységes nyomonkövetési rendszerbe.
Az egyik kiemelt célként a résztvevők egyet értettek abban, hogy a harmonizált megoldások bevezetése mindenki számára előnyt jelentene a piacon, ne az legyen a bevált gyakorlat, hogy mindenki egy kicsit másképp vezeti be a nyomonkövetési megoldását. Tény, hogy a nyomon követés jogszabályi előírás, aminek mindenki belátása szerint próbál megfelelni, ezek a megoldások azonban nem kapcsolhatók össze, ami viszont az ellátási lánc mentén történő hatékony nyomon követés alapja lenne.
Hús és hal munkacsoport
A munkacsoport hosszabb egyeztetést követően az alábbi ellátási láncokat fogadta el, amelyek mentén megfogalmazza az elvárásokat és felméri a lehetséges megoldásokat, illetve megfogalmazza a nyomonkövetési útmutatókat.
Friss hús és húskészítmények marhából
Friss hús és húskészítmények négylábú állatokból (sertés, kecske, juh, nyúl)
Friss hús és húskészítmény baromfiból (csirke, pulyka, liba, kacsa),
Friss hús és húskészítmények vadon élő állatokból
Feldolgozatlan és feldolgozott hal (tenyésztett és szabadon halászott (import))
A vadhúsok témakörében szükség lesz további résztvevők bevonására.
Bor és pálinka munkacsoport
A munkacsoport két fő termékköre a borok és egyéb alkohol tartalmú italok, így nincs kizárva a sör sem. A munkacsoporti ülésen számos szolgáltató cég képviselője jelen volt, így a GS1 Magyarország Zrt. képviseletében Kétszeri Dávid felvetette, hogy nyílt nap(ok) keretében bemutatásra kerülhetnének a munkacsoport résztvevőknek a különböző nyomonkövetési megoldási rendszerek. A jelenlévők örültek a felvetésnek, a szolgáltatók pedig a lehetőségnek. Az egyeztetések e tekintetben elkezdődtek. A GS1 Magyarország Zrt. ennek értelmében várja a szolgáltatók jelentkezését az info@nenyp.hu e-mail címen. Fő kérdés ebben a témában természetesen az, hogy miként lehetne költségkímélően létrehozni és megvalósítani az egységes nyomonkövetési rendszert. Erre a következő 2 évben keresi a megoldásokat a Bor és pálinka munkacsoport.
Tejtermék munkacsoport
Akárcsak az előző munkacsoportok esetében, az első lépés itt is a termékkörök kijelölése volt Vatai Krisztina, a GS1 Magyarország Zrt. szakértőjének vezetésével.
A jelenlévők tisztában voltak azzal, hogy ma már jogszabályi kötelezettség megjelölni, hogy adott termék milyen tejből készült, tehén vagy más állat tejéből. A hatóságok szigorúan előírják a belső nyomonkövethetőséget, ennek függvényében tehát mindenhol kell, hogy legyen hathatós és világos belső nyomonkövetési rendszer. A manufakturális és a nagyüzemi termelésre is azonos jogszabályi előírások vonatkoznak a nyomon követés szempontjából, ugyanakkor a kistermelői értékesítéssel, mint rövid termékpályával a Horizontális munkacsoport foglalkozik.
Fentiekből adódóan egy ellátási láncot fog modellezni a munkacsoport, amely a tej- és tejtermék előállításra és értékesítésre fókuszál a takarmánytól a fogyasztóig.
Zöldség és gyümölcs munkacsoport
Krázli Zoltán, a GS1 Magyarország Zrt. szakértőjének vezetésével a munkacsoport megvizsgálta, hogy milyen terméktípusokról esik majd szó:
- nyers zöldség, gyümölcs:
- lédig és
- csomagolt,
- feldolgozott zöldség, gyümölcs.
Vizsgálják aszerint is a termékeket, milyen módon jut el a termelőtől a fogyasztóhoz:
- közvetlenül (piac),
- integrátor segítségével (aki összeköti a termelőket a fogyasztókkal vagy a kiskereskedőkkel),
- HORECA által.
Ecsedi István, a munkacsoport vezetője megerősítette, hogy a zöldségek és gyümölcsök jelölése indifferens. A problémát fel kell tudni ismerni, azaz a kereskedők olyanoktól is vásárolnak, akik nem integráltak. Azt kell látni és tudni, hogy ki volt a termelője az adott zöldségnek vagy gyümölcsnek. Sok termelőnél nehéz elérni, hogy jelölje a termékét, annak ellenére, hogy erre jogi szabályozás van. Tehát jó volna, ha egységesen minden zöldség és gyümölcs terméknél megadásra kerülne a termelő neve, címe, a termékmegjelölés, származás és minőségi osztály.
A GS1 Magyarország munkacsoportokat segítő kollégái minden munkacsoportban kiemelték, hogy jelenlétükkel és szakmai támogatásukkal az üzleti partnerek közötti információ átadást próbálják egységesíteni. Az ehhez felhasználható eszközök nem újak, néhány évtizede léteznek már a piacon, a gond az, hogy nem teljesen egységes ezek alkalmazása az egyes vállalkozásoknál. Azt is hangsúlyozták a résztvevők és a moderátorok egyaránt, hogy nyomon követési láncban nem csak a gyártó - kereskedő kapcsolat a lényeges, hanem a beszállító (termelő) -gyártói is, valamint a kereskedői és gyártói kommunikáció a fogyasztók felé.
Felmerült szinte mindenkit érintő témaként, hogy az ellátási láncban a kereskedők nagymértékben meghatározzák a beszállítói követelményeket. A kitűzött cél ennek kapcsán, hogy a kereskedők is bizonyos követelményekben konszenzusra jussanak, mellyel megkönnyíthetnék a több kereskedő felé is beszállítani kívánó vállalkozások dolgát és mindenképpen költséget csökkentenének az egész ellátási lánc mentén.
Többen beszámoltak arról, hogy náluk már működik belső nyomonkövetési rendszer, ezek bemutatása hasznos lehet a többi résztvevő számára.
Az év végéig a kereskedői igények mentén a harmonizált kereskedői ajánlásokig szeretnének eljutni a munkacsoport vezetők az aktív munkacsoporti tagokkal közösen.
Az üléseken minden résztvevő kifejthette, hogy mit vár a munkacsoporttól. Bizakodással tölti el az alapítókat, hogy abban az egyben minden résztvevő egyetértett: az ellátási lánc minden résztvevőjének előnyös módon kialakított kommunikáció kiépítése a fő cél, amiben a lánc minden szereplője hozzáférhet a számára releváns információkhoz, köztük a fogyasztó is.
Bővebb információért keresse fel a Platform honlapját: www.nenyp.hu