2025. április 1-től hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló 8/2025 (III.31.) NGM rendelet; e rendelet, valamint az Áfa tv. kapcsolódó módosításai 2025. július 1-től kezdődően fokozatosan véget vetnek a papírnyugta-korszaknak. Mindez számos előnyt kínál a vásárlóknak, de a kereskedők is jól járhatnak.
A kereskedők vásárlásaink lezárásakor, illetve a szolgáltatást nyújtó vállalkozások szolgáltatásuk ellenértékének átvételét igazolandó nyugtát vagy számlát állítanak ki vásárlóiknak. E bizonylatok eddig papír alapon kerültek kiállításra, kivételt képezett ez alól az elektronikus számla, amely magánszemélyként tulajdonképpen egy e-mail-címünkre érkező bizonylatot jelent. Ez változik meg gyökeresen a jövőben: immár a nyugta is érkezhet számunkra elektronikusan néhány napon belül, míg 2028. júliusát követően pedig már ez lesz az alapvető rend.
2025. április 1-től megnyílt a lehetőség, hogy a pénztárgép-szolgáltatók engedélyeztessék a NAV-nál új eszközeiket, az e-pénztárgépeket, amelyek az elektronikus számla mellett elektronikus nyugtát is képesek lesznek előállítani. A vásárlók az e-pénztárgépet bevezető kereskedőktől/szolgáltatóktól a papír alapú nyugta helyett egy online tárhelyre kapják majd elektronikusan nyugtáikat. Az okostelefonnal elérhető online tárhely segít hozzáférni és mindig elérhetően tárolni nyugtáinkat, és várhatóan számos kényelmi szolgáltatást is kínálnak majd a kereskedők és a termékek gyártói jóvoltából. Az e-nyugta bevezetése a kereskedőknek is sok megtakarítást kínál: a papírmentes nyugtaadás kisebb adminisztrációt, egyszerűbb használatot, egyben költségcsökkentést és fenntarthatóbb működést hoz majd magával.
Azon nyugtaadásra kötelezett vállalkozások, akik online pénztárgép („OPG”) használatára kötelezettek, az elektronikus pénztárgép („EPG”) használatát (és ekként az e-nyugta kibocsátását) 2025. július 1-től önkéntes jelleggel bevezethetik. Esetükben 2028.07.01-ig használható továbbra is az OPG, e dátumtól viszont kötelezően át kell, hogy térjenek EPG-re.
Egy, az Áfa törvény ismételt módosítására is vonatkozó, nemrégen kihirdetett módosítótörvény alapján továbbá 2025.07.01. napja helyett 2026.09.01. napjára tolódik annak a jogszabályi kötelezettségnek a bevezetése, amely a nyugtáról való elektronikus adatszolgáltatást ír elő a NAV irányába. Ezzel a nem számlázó, kizárólag nyugtát adó (OPG használatra nem kötelezett) vállalkozók esetében az EPG használata és ekként az e-nyugta rendszer bevezetése 2026.09.01-re tolódik.
Fontos kiemelni, hogy változik a nyugta adattartalma is, mégpedig több adat, részletesebb adatszolgáltatás válik előírássá. Ennek részeként 2028. július 1-től az e-nyugtán feltüntetésre kell, hogy kerüljön a termékek megnevezése, és amennyiben van nekik, úgy a GS1 alapú azonosító számuk, a jelenleg EAN vonalkódban a terméken megjelenő GTIN (Globális kereskedelmi áruazonosító szám) azonosító is.
A GTIN egységes azonosítást tesz lehetővé a gyártóknak és a kereskedőknek, ezt az előnyt szeretné az e-nyugta is kihasználni. Segítségével a vásárlók is mindig azonos terméket társíthatnak a bizonylataik tartalmához, segítve a közöttük való keresést, statisztikák és vásárlási szokások kezelését, megjelenítését. A GTIN szám érvényességét és az azonosító szám kibocsátójának személyét, vállalatát a GS1 nemzetközi nonprofit szabványszervezet tartja nyilván, amit hazánkban a GS1 Magyarország biztosít. A GS1 által online elérhető Verified by GS1 szolgáltatással bárki ellenőrizheti a termék hitelességét, illetve egy API segítségével automatikus és tömeges lekérdezés is elérhető.
Amennyiben az elsők között szeretne lenni, aki felkészül az e-nyugta alkalmazására, vagy csak megosztaná kérdéseit, gondolatait az e-nyugta témakörben, úgy töltse ki kérdőívünket, és vegye fel a kapcsolatot a GS1 Magyarországgal.