2020 elején a TE-FOOD (nemzetközi nyomonkövetési megoldásokat fejlesztő szolgáltató cég) iparági szakértői összegyűjtötték jóslataikat azzal kapcsolatban, hogy szerintük melyek lesznek az élelmiszer nyomon követés idei új, meghatározó trendjei.
Az ellátásilánc átláthatósága az egyik vezető iparági trend marad az idén is
Akárcsak tavaly, az ellátási lánc nyomon követés 2020-ban is a top trendek között lesz. Ez nem jelenti azt, hogy minden élelmiszeripari vállalkozás sietni fog a nyomon követés implementációjával, egyelőre még csak a korai alkalmazók kezdenek hozzá a bevezetéshez. De az igény a jóval nagyobb mértékű átláthatóságra tovább növekszik.
A fogyasztók – különösen az új ezredévben születettek és a még fiatalabbak – elismerik a fenntarthatóságot és az etikus termelést, ám ezzel együtt nem bíznak a márkákban. A kedvelt márkák esetében a termőföldtől az asztalig történő nyomon követés képes megbízható bizonyítékokkal szolgálni a folyamatokról.
A marketing továbbra is elsődleges motiváció a bevezetéshez, de egyéb előnyök is kezdenek felszínre kerülni
Mostanáig az élelmiszeripari vállalkozások vezető motivációja a nyomon követés bevezetésére az volt, hogy a márkájukat ezzel is megkülönböztessék a versenytársaktól, de az sem volt ritka, hogy ezzel támasztották alá egy prémium termék magasabb árát.
Mivel a fogyasztók egyre inkább azokat a márkákat részesítik előnyben, melyek széles körű információval szolgálnak a termékeik gyártási folyamatairól, a marketing alapú motiváció a nyomon követés bevezetésére egyre népszerűbb.
Mindazonáltal egyre nő azon vállalkozások száma is, melyek azért akarják bevezetni a nyomon követést, mert más jellegű céljaikat akarják ezáltal megvalósítani. Ezek közt szerepel a működési hatékonyság növelése, az élelmiszerhulladék csökkentése, a gyorsabb és pontosabban célzott termékvisszahívás, vagy az egységes minőségbiztosítás.
Nyomonkövetési szakértőképzésünkön nemzetközi színvonalú szaktudást sajátíthat el, megismerheti a nyomonkövetésben rejlő összes lehetőséget, amit saját vállalkozásában vagy más vállalkozások számára szaktanácsadás formájában is kamatoztathat. Tudjon meg többet szakértőképzésünkről!
Tovább a szakértőképzés oldalára
A nyomon követést igénylő ügyfelek diverzifikálódni fognak
Miközben a korai bevezetési szakaszban a cégek magas szinten igénylik a testreszabott megoldásokat, 2020-ban komoly szegmentáció fog elkezdődni.
A nagyvállalkozások továbbra is igényelni fogják azokat a nyomonkövetési megoldásokat, melyek képesek mélyen beépülni a belső folyamataikba és működési környezetükbe. Ám a kis- és középvállalkozások ezzel szemben olyan megoldásokat fognak igényelni, melyek gyorsan és viszonylag alacsony ráfordítással implementálhatók a rendszerükbe.
Középtávon az SaaS (szoftver, mint szolgáltatás) megoldások is meg fognak jelenni a nyomonkövetési szolgáltatószektorban, melyek lehetővé teszik a könnyű paraméterezést és az IoT (dolgok internete) rendszerekbe történő egyszerű integrációt megfizethető havidíjas rendszerben.
Az iparági konzorciumok a nyomon követés katalizátoraivá fognak válni
A végponttól-végpontig tartó nyomon követés nem egy egyszemélyes show. Sokkal inkább egy egész ellátási lánc minden résztvevője közötti együttműködés egy közös cél érdekében. Mivel a farmerek és élelmiszergyártók, azaz az ellátási láncok kezdeti szakaszán lévők gyakran értékesítik termékeiket ugyan azoknak a disztribútoroknak és kereskedelmi láncoknak; és fordítva is igaz, a kereskedők rendszeresen ugyan azoktól a beszállítóktól vásárolnak – kézenfekvő, hogy egy közösen értelmezhető rendszert vezessenek be, ezzel megosztva a rendszer költségeit és egyben eleget téve a jogszabályi előírásoknak is.
Emellett azt is valószínűsítik a szakértők, hogy szektorokhoz köthető konzorciumok fognak létrejönni akár professzionális szervezetek vezetésével. Könnyebb és kevésbé költséges egy nyomonkövetési rendszer bevezetése, ha az érintettek ugyan abban a régióban tevékenykednek, hiszen akkor jellemzően ugyan azokkal a beszállítókkal dolgoznak.
A nyomon követés és az átláthatóság iránti igény megszokott narratívává fog válni minden egyes élelmiszerre visszavezethető járvány kirobbanásakor
A több helyen egyidőben kirobbant E.coli fertőzések az Egyesült Államokban vezető élelmiszeripari hírré váltak 2018-ban. Ez ráirányította a közfigyelmet a nyomon követés szükségességére. Azóta bárhol robban ki egy élelmiszer-alapú járvány, a nyomon követés témaköre egészen biztosan elhangzik a releváns hírekben, mint az okozott kár minimalizálására potenciálisan alkalmas eszköz. Várhatóan ez a trend folytatódni fog és növelni fogja a cégek motivációját arra, hogy feltérképezzék a nyomonkövetési lehetőségeket a piacon.
A szerializációt előíró jogszabályok nem fognak megállni a dohánytermékeknél és a gyógyszereknél
Mivel a termékszerializáció (vagyis minden egyes termék-példány egyedi azonosítása) egy hatékony módszer a feketepiaci hamisított termékek kiszűrésére, ennek alkalmazása a dohánytermékek és gyógyszerek esetében számos országban kötelezővé vált.
De a szabályozás nem fog itt megállni. Az előrejelzés szerint az alkoholos italok, a PET palackok, a védett eredetű termékek, vagy a tradicionális specialitások tekintetében előbb-utóbb szintén felmerül a szerializáció igénye. Ez segít megállítani az adó-elkerülőket (pl. az alkoholos italok esetén), felügyelni az újrahasznosítást vagy védeni a helyi és nemzeti tradicionális márkákat.
De az átláthatóság nem érhető el csupán az egyedi azonosítással, hacsak nincs mögötte egy globális adatszinkronizációs hálózat. Ez teszi lehetővé a felhasználóknak és a jogszabályalkotóknak az adatintegráció ellenőrzését, melynek révén meggyőződhetnek az adatok naprakészségéről.
Az IoT az ellátási láncban még mindig a jövő ígérete
Ahogyan a nyomonkövetési (vagy bármilyen) rendszer manuális adatfeltöltése egyenes út a hibalehetőséghez, úgy a nyomonkövetési rendszer kombinálása IoT eszközökkel a kevesebb adathiba érdekében, szintén csak egy álom.
Az IoT eszközök hardver elemeket igényelnek az adatok gyűjtéséhez (úgymint hőmérséklet, mennyiség, hely, súly stb.) és és kommunikációjához. A hardver eszközök implementálása és karbantartása pedig jellemzően magas költségigényű, ami lelassítja a bevezetésüket különösen egy olyan alacsony költségtoleranciájú iparágban, mint az élelmiszer.
Az IoT egészen biztosan meghatározó szerepet fog játszani a manuális adatgyűjtés helyettesítésében a jövőben, de akár még egy újabb évtized is eltelhet, mire széles körben népszerűvé válik.
Ahogyan a vállalkozások egyre többet tudnak meg a blockchain rendszerekről, elkezdődik a differenciálódási folyamat a centralizált és decentralizált láncok között
Jópár vállalkozás számára, leginkább a technológiai iparágakon kívülieknek, minden blockchain rendszer egyforma. Egy ilyen környezetben az iparági vezető cégek, mint a WalMart, a Carrefour vagy a Nestlé könnyen meggyőzhető, az olyan privát nyilvántartási rendszerek bevezetéséről, mint amilyen az IBM Food Trust. A valóságban azonban egy centralizált blockchain, ahol minden egységet a szolgáltató biztosít, egyáltalán nem hitelesebb, mint egy centralizált adatbázis.
Ahogyan az élelmiszervállalkozások informatikai részlegei egyre többet szeretnének megtudni a blockchain technológiáról, várhatóan felismerik majd, hogy a centralizált blockchain rendszerek nem használhatók a fogyasztói bizalom visszaszerzéséhez.
Megkezdődik a blockchain technológia bevezetése a kisszériás élelmiszeripari termékekre
Napjainkban éppen a Nike ismerte fel a limitált darabszámú cipők értékesítése kapcsán a blockchainben rejlő lehetőségeket. A szerializált fizikai termék digitalizált megjelenítése segít a hamisítás elleni harcban, új csatornát nyit a személyre szabott marketinghez és a direkt fogyasztói elköteleződéshez, valamint támogatja a vásárlói hűséget.
Ezekre az előnyökre a speciális élelmiszertermékek gyártói is vágynak. A limitált darabszámú minőségi borok, whiskey-k, csokoládék vagy kávék digitális megfelelői is létrehozhatók a blockchainben, megteremtve a termékeknek szánt speciális bánásmódot.
Ez a trend meg fog erősödni, hiszen lehetővé teszi a márkatulajdonosoknak, hogy a fogyasztói elköteleződés egy magasabb szintjét érjék el, valamint kihagyhatatlan eszköz lesz a márkák pozicionálásában.
Forrás: Medium.com