Lean & Green Csúcstalálkozó zajlott november 21-én

A Lean & Green Program a fenntarthatóság és költségcsökkentés elérhető útja a vállalkozások számára. A fenntarthatóság jegyében javasolt stratégiák és beruházások költségei az   optimálisabb működésnek köszönhetően ellensúlyozhatók és a Lean & Green Program keretében kiosztott díjaknak és elismeréseknek köszönhetően kiemelkedő közösségi, fogyasztói figyelem irányul azokra a cégekre, melyek a zöldebb utat választják.

A 2024. november 21-i Magyar Lean & Green Program Csúcstalálkozó vendégei gyakorlati tippeket kaphattak  arra vonatkozóan, hogy hogyan csökkenthető hatékonyan egy vállalat logisztikai folyamatainak CO2 kibocsátása úgy, hogy mindez gazdasági téren és ismertség szempontjából is előnyökkel járjon a cég számára. 

Az eseményen Yvette Szepesi, a Holland Királyság Nagykövet-Helyettese köszöntötte a vendégeket és átadta Vresics Józsefnek, a Béres Gyógyszergyár Zrt. Logisztikai osztályvezetőjének, a Holland Nagykövetség ’Tulipán Díj a Fenntarthatóságért’ nyertesének járó oklevelet. Ezúton is gratulálunk az elismeréshez!

Dr. Kaderják Péter, a BME Zéró Karbon Központ vezetője a hazai klímapolitikai cselekvési terveket és az eddig elért eredményeket mutatta be. Kiemelte, hogy hazánk az üvegházhatású gázok csökkentésében az európai élvonalban jár, megelőzve a szomszédos Ausztriát. Ismertette továbbá azokat a klímapolitikai célokat, amelyekkel Magyarország klímasemlegessége 2050-re elérhető. A dekarbonizációs folyamatokban kiemelt szerepet kap az épületek energiahatékonyságának javítása és a közlekedés zöldítése, azonban ehhez komoly, a GDP 3-4%-át is elérő beruházások szükségesek.

Vresics József előadása arról szólt, hogyan építette be a Béres Gyógyszergyár Zrt. a fenntarthatóságot az üzleti folyamataiba. A gyógyszergyártó cég a gyűjtőkarton csomagolását zsugorfóliára cserélte, amivel a vállalat elnyerte a Holland Nagykövetség Tulipán Díját a Fenntarthatóságért. A siker 10 év munkájának az eredménye, amely a felhasznált csomagolóanyagok redukálásához, 500 tonna CO2 csökkenéshez és több, mint 700 millió Forint megtakarításhoz vezetett. „Az ilyen fenntarthatósági projektek az elején ijesztőek, de megéri elkezdeni, gazdasági szempontból is!”tette hozzá.

Vadászi Krisztina, a HAVI Logistics Kft. Minőségbiztosítási és Fenntarthatósági Koordinátora prezentációjában ismertette, hogy nemzetközi élelmiszer-logisztikai szolgáltató vállalatként milyen eredményeket értek el az alternatív csomagolóanyagok tesztelése terén. A vállalat bevezette az alternatív csomagolóanyagok használatát, raklapháló formájában. Ez a megoldás lehetővé teszi az áruk rögzítését kevesebb, mint 60 másodperc alatt. A hálók műanyagból készülnek, egyszerű a kezelésük, tárolásuk, költséghatékonyak és élelmiszerbiztonsági szempontból sem jelentenek veszélyt a termékekre.

A második blokkot Szilágyi Edit, a DPD Hungary Kft. Fenntarthatósági program szakértője egy kiváló innovatív eszköz, a karbon-kalkulátor bemutatásával kezdte, amely a partnereiknek nyújt részletes információt a csomagjaik karbonlábnyomáról. Kiemelte, hogy 2040-re a vállalat célja a nettó zéró kibocsátás elérése, ezért nagy hangsúlyt fektetnek  az elektrifikációra, illetve az alternatív üzemanyagok használatára.

Enczi László, a Waberer’s International Nyrt. Üzemanyag-gazdálkodási vezetője praktikus tanácsokat adott az üzemanyag-megtakarításra vonatkozóan, kiemelve a hidrogénezett növényi olaj (HVO) előnyeit, amely Magyarországon sajnos nem, de a környező országokban elérhető. Kitért kombinált fuvarozási törekvéseikre és a saját fejlesztésű vezetési stílus applikációra is.

Üveges Zoltán, a Raben Hungary Kft. Értékesítési és Marketing vezetője egy új korszakot vetített előre a hallgatóságnak, amelyben már meghatározó szerepet kaphatnak az elektromos meghajtású logisztikai járművek. Megemlítette azt is, hogy partnereik elvárják tőlük a szén-dioxid kibocsátás-csökkentést, ugyanakkor rávilágított azokra a nehézségekre is, mint a töltési infrastruktúra hiánya és a hatótáv korlátozottsága.

A Summit programját egy kerekasztal beszélgetéssel zártuk, melynek résztvevőit  - Vadászi Krisztina, Minőségbiztosítási és fenntarthatósági koordinátor, HAVI Logistics Kft, Szilágyi Edit, Fenntarthatósági program szakértő, DPD Hungary Kft, Tóth-Patai Krisztina, ESG Director, Waberer’s International Nyrt. és Üveges Zoltán, Értékesítési és Marketing vezető, Raben Hungary Kft. - Krázli Zoltán, a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt. Szektormenedzsment igazgatója kérdezte a tényleges akcióterv-készítés több fontos részletéről. Szóba került a vállalatok tudatossága, a többletköltségek bevállalása, kiemelve a fejlesztéseket, változtatásokat és a fenntarthatósági stratégiákat. A beszélgetés során az is kiderült, hogy mindannyian komoly méréseket, adatelemzéseket és ESG jelentéseket készítenek a cél elérése érdekében.

A Magyar Lean & Green Programról

A Lean & Green Europe szervezet - melyet 2008-ban hoztak létre Hollandiában, s melyhez egyre több európai ország csatlakozik - megalapítása óta bebizonyította, hogy képes hatékony együttműködést kialakítani a logisztikai szektor képviselői között és a partnerei számára valódi iránymutatást adni a kevesebb szennyezéssel járó, fenntarthatóbb jövő érdekében. 
A kor legfejlettebb technológiáit és módszereit alkalmazza a karbon-lábnyom hatékony mérésére és elemzésére; olyan javaslatokat dolgoz ki az emisszió csökkentésére, melyek eredményességét valós esettanulmányok támasztják alá; valamint rangos díjjal jutalmazza partnereit a megtett intézkedéseikért és példamutatásukért.

Az európai kezdeményezéshez csatlakozva kialakított Magyar Lean & Green Program arra ad lehetőséget, hogy a Lean törekvéseket Green célokkal karöltve valósíthassák meg a felelősen gondolkodó vállalkozások, hiszen a szakemberek felismerték, hogy e két terület eredményesen működik együtt a gyakorlatban. A fenntarthatóság jegyében javasolt stratégiák és beruházások költségei az elért jóval optimálisabb és környezetterhelést csökkentő intézkedésekkel ellensúlyozhatók, sőt e változtatások hosszabb távon megtakarításokat eredményeznek az alkalmazó vállalatoknak, miközben a Lean & Green Program keretében kiosztott díjaknak és elismeréseknek köszönhetően kiemelkedő közösségi, fogyasztói figyelem irányul azokra a cégekre, melyek a zöldebb utat választják.

A hazai Lean & Green Program bevezetésén a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt. a Holland Királyság Magyar Nagykövetségével és a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társasággal (MLBKT) együttműködésben tevékenykedik.

https://gs1hu.org/lean-and-green