Az eMAG rendszerében történő értékesítéshez kizárólag a hiteles forrásból származó (a GS1 globális szervezet helyi Tagszervezete közreműködésével kiadott - Magyarországon ez a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt.), GS1 termékazonosító számokkal és vonalkódokkal ellátott termékek kerülnek forgalmazásra. A termékek szabványos, ún. GTIN termékazonosító számmal, illetve vonalkóddal történő egyedi azonosítása ugyanis leegyszerűsíti és biztonságossá teszi az üzleti folyamatokat.
FONTOS! A vonalkódok és az alattuk olvasható 13-számjegyű termékazonosító számok nem mindegyike számít érvényes GS1 vonalkódnak (korábbi elnevezésén EAN-kód).
Amennyiben terméke azonosításához véletlenszerűen generált vagy GS1 licenc nélküli azonosítószámot rendel hozzá, az eMAG rendszere érvénytelen címszóval elutasítja a terméket.
A vonalkód egy jelkép, amely napjainkban a legtöbb kiskereskedelmi terméken megtalálható. A vonalkód tulajdonképpen párhuzamos sötét vonalak és világos vonalak sorából álló adathordozó jelkép (szimbólum), amely lehetővé teszi a termék azonosítására szolgáló szám automatikus leolvasását.
A Globális kereskedelmi áruazonosító szám (angolul: Global Trade Item Number) egyedileg azonosít egy terméket. A GTIN-13 termékazonosító szám 13 számjegyből áll, Cégprefix alapján képezhető, míg a kisméretű termékek azonosítását biztosító GTIN-8 azonosító szám 8 számjegyből képződik és mindig az adott GS1 Tagszervezet központilag adja ki az igénylő cég részére.
Az European Article Number (EAN), azon szabványos vonalkód jelképek megnevezésére vonatkozik, amelyek grafikailag a GTIN-13 és a GTIN-8 termékazonosító számokat jelenítik meg vonalkód jelképben.
A GTIN termékazonosítók számstruktúrája egyetlen márkatulajdonoshoz/gyártóhoz hozzárendelt, egyedi globális cégprefixet tartalmaz. A GS1 magát a cégprefixet biztosítja a vállalkozások részére, a GS1 Partner ennek a tartománynak a felhasználására kérheti a használati jogot. A használati jog megszerzésével a vállalkozás maga döntheti el, hogy az adott cégprefix kapacitásának függvényében hányféle terméket (akár csak egyet) azonosít. A cégprefix tartomány mindenkor érvényes használati jogával viszont bármikor, azonnal lehetőség van arra, hogy újabb termékre újabb GTIN azonosító számot és vonalkódot képezzen, a GS1 bármilyen adminisztrációs és szám igénylési tevékenységének igénybe vétele nélkül.
A GS1 licenc azon szolgáltatások összessége, melyeket a vállalkozás a GS1 jogviszonya keretében, licencdíj ellenében igénybe vesz.
Az egyedi cégprefix az igénylő vállalkozásnak kerül kiadásra, melyből kizárólag az adott vállalkozás termékei azonosíthatók GTIN számmal. Más adószámmal rendelkező vállalkozásnak, ha szintén szükséges a termékein vonalkódot feltüntetni szintén egyedi cégprefixet kell igényelnie.
A márkatulajdonos az a vállalkozás, amely a termékspecifikációkkal rendelkezik, függetlenül a gyártási helytől vagy a gyártótól. A márkatulajdonos lehet a gyártó, az importőr vagy a forgalmazó.
A termékazonosítók segítenek az üzleti tevékenység előmozdításában és fontos eszköznek számítanak az azonosított nyilvántartások forgalmának növelésében. Ez azért van így, mert a Google és a többi keresőmotor ugyanúgy termékazonosítók segítségével gyűjti és strukturálja az információkat, ez pedig megkönnyíti a terméklisták megjelenítését a releváns keresésekre adott válaszként.
Ehhez hasonlóan az azonosított termékek egyedi módon lehetővé teszik a piacterek számára, hogy jobban megértsék a saját katalógusaik tartalmát. Az eMAG, az Amazon, az eBay és a többi online piactér a termékazonosítókat a saját weboldalaikon lévő adatok strukturálására használja a vevők vásárlási élményének javítása érdekében.
A GS1 szabványos termékazonosításhoz szükséges Globális Cégprefix a GS1 bármelyik tagszervezetétől beszerezhető, függetlenül a vállalkozás székhelyének országától.
A nyelvet, az időzónát, a számlázást stb. érintő korlátok elkerülése érdekében megfontolandó, hogy azon ország GS1 Tagszervezetéhez forduljon, amelyben a vállalkozása székhelye van, vagy amelynek a nyelvét a legjobban beszéli. Így kaphatja meg legegyszerűbben és leggyorsabban a szükséges információkat és szakmai támogatást.
Az eMAG közvetlenül a GS1-től igényelt Globális Cégpefix (számtartomány) segítségével képzett termékazonosító számok használatát írja elő, ellenőrzi az azonosító számok hitelességét és a kapcsolódó információkat a GEPIR-nyilvántartásban.
A GS1 Tagszervezetei révén az egyetlen olyan szervezet, amely a GS1 szabványos GTIN számstruktúra felépítése alapján (GS1 Cégprefix (országkód és beépülőszám), termékreferencia szám és ellenőrzőszám) biztosítja és támogatja a termékazonosítók képzését, kezeli, illetve garantálja azok egyediségét.
A GS1 Tagszervezetei révén ugyancsak egyedülállóan veszi nyilvántartásba a gyártóval és a GS1 szolgáltatásokkal kapcsolatos adatokat és információkat a globális GEPIR nyilvántartásban, amelynek alapján az eMAG, az Amazon, az eBay, a Google Shoppin és mások ellenőrzik ezek hitelességét.
A más forrásból kapott azonosító számok esetében nem garantált azok globális egyedisége, nem egységes az azonosító számok kezelése, nyilvántartása és nem biztosított a termékek nyomon követhetősége sem.
Az eMAG azért döntött a GS1-licenc keretében elérhető termékazonosítók használata mellett, mert:
A GS1-licenc regisztrációt követően Ön azonnali hozzáférést kap a GS1 Magyarország saját fejlesztésű SzabványMenedzser szoftveréhez, melyben jogosult többek között GS1 szabványos vonalkódok (EAN-kódok) létrehozására. Ezek megszerzésével és használatával a következő előnyöket élvezheti:
Ha más forrásból és GS1-licenc nélkül szerzi be a termékazonosítót és a vonalkódot, ezek egyedisége, nyomon követhetősége vagy a hozzájuk kapcsolódó információk megbízhatósága nem garantálható. Például nem érhetők el nyilvános információk arról, hogy ki generálta a kódot, milyen vállalkozás számára generálták azt, illetve előfordulhat, hogy ugyan azzal a számmal a piacon más termék is megtalálható lesz, rontva ezzel az értékesítési lehetőségeket. A viszonteladóktól vásárolt kódok nem garantálják az egyediségét globális szinten, mivel nem egységes módon kezelik őket, és a létrehozás nem globális rendszerben történik, hanem legtöbb esetben véletlenszerűen generált, 13 számjegyű karakterláncokról van szó.
Amennyiben véletlenszerűen generált vagy GS1 -licenc nélküli vonalkódot és azonosítószámot ad hozzá a rendszerhez, az eMAG rendszere érvénytelen címszóval elutasítja a terméket.